Web Siteniz ve Erişilebilirlik

Web Siteniz ve Erişilebilirlik

Web Siteniz ve Erişilebilirlik

Yerel bir ana caddede bir mağazanız varsa, tüm müşterilere karşılama yapmak istersiniz. Okunması kolay büyük bir işaretiniz olacak. Bebek arabası, araba ve tekerlekli sandalye kullananlar için yeterince geniş bir girişe sahip olacaksınız.

Peki ya web sitenizi aynı şekilde düşünürseniz?

Bu gönderi, web sitenizin erişilebilirliğini iyileştirmek için bazı hızlı düzeltmelerin üzerinden geçerek engelliler de dahil olmak üzere tüm ziyaretçilere açık ve kullanışlı olmasını sağlayacak.

 

WEB SİTESİNE ERİŞİLEBİLİRLİK NEDİR?

Web sitesine erişilebilirlik, sitenizi tasarlama pratiğidir, böylece engelli insanlar için hiçbir engel yoktur. Bu, görme, işitme, fare kullanma, okuma ve anlama veya motor becerileri ile ilgili sorunları olan insanları içerir.

Ancak , yaşlılar, ekranda okuma zorluğu çekenler veya “durumsal” kısıtlamaları bulunanlar dahil tüm ziyaretçiler için kullanım kolaylığı ile de ilgilidir . Örneğin, belki açık bir ofistesiniz ve ses dinleyemiyorlar.

 

WEB SİTESİ ERİŞİLEBİLİRLİK KONTROLÜ: ORTAK ENGELLER

Genelde bir web sitesini “normalde” kullanan insanlar, kullanımı imkansız kılacak engeller hakkında düşünmez. Bu liste ayrıntılı değil, ancak bazı ortak engellere değiniyor:

  • Bir fotoğraf veya bir infografik içine gömülü önemli bilgiler. Metin-sesli okuyucu kullanan bir kişi bunu “göremez”.
  • Altyazılı veya yazılı olmayan ses veya video içeriği.
  • Bir uzun, karmaşık navigasyon menüsü . Sitenizde gezinmek için klavyeyi kullanan birinin, herhangi bir yere ulaşmak için tüm sayfaları el ile sekmesi gerekir.
  • Çok küçük veya birbirine çok yakın düğmeler .
  • Çok küçük veya arka planla harmanlanmış metin (kontrast eksikliği).
  • Renklere veya yalnızca görsellere dayanan yönlendirmeler, örneğin “kırmızı düğmeye basın.” Renk körlüğüne sahip erkeklerin% 8'inden biriyseniz, bununla ilgili sorun yaşarsınız.
  • Size ulaşmanın tek yolu olarak bir telefon numarası sunmak. Birisi konuşamıyor veya geleneksel bir telefon kullanamıyorsa, iletişim kurmak için başka bir yola ihtiyaçları vardır.

 

web sitesi erişilebilirliği

 

WEB SİTEMİ DAHA ERİŞİLEBİLİR HALE NASIL GETİREBİLİRİM?

Orada tüm kılavuzları ve web sitesi erişilebilirlik için kontrol listeleri çevrimiçi. Ancak web sitenizin tasarımına biraz empati ve bilinçle yaklaşmak büyük bir fark yaratabilir. İşte bazı öneriler:

 

1. GÖRSEL VE İŞİTSEL UNSURLARA ALTERNATİFLER SUNMAK

İnsanlar sitenizi "okumak" için ekran okuyucuları veya diğer yardımcı teknolojileri kullanabilirler. Bir infografik, tablo veya videoda gömülü önemli bilgileriniz varsa, bir transkript veya altyazı da ekleyin.

 

2. RESİMLERİNİZE ALT METİN EKLEYİN

Alt metin, görüntüde ne olduğunu açıklayan küçük bir metin parçasıdır. Ekran okuyucularının erişebilmesi için sahne arkasındaki HTML koduna gider. Bu şekilde imajınızı göremeyen biri, içinde ne olduğunu hala bilebilir. ( Alt metninizi PS olarak doldurmak, SEO'nuz için de iyidir ).

 

3. WEB SİTENİZİN RENKLERİNİ VE KONTRASTINI AYARLAYIN

Metninizin okunması kolay olacak şekilde birbirinden yeterince farklı renkler seçin. Güvenli oynamak için hafif bir arka plan üzerinde koyu metinleri seçin. İşte okunabilir web sitesi metni oluşturmayla ilgili daha fazla ipucu.

 

4. BÜYÜK VE NET DÜĞMELER İÇİN YER AÇIN

Düğmelerin etrafında yeterince yer bırakın; böylece metni iterek geniş ve net bir şekilde saklayabilirsiniz. İki önemli düğmeyi yan yana koymayınız, çünkü yanlışlıkla yanlış olanı tıklamanız gerçekten sinir bozucu olabilir. İşte iyi düğmeler ve CTA'lar hakkında daha fazla ipucu.

 

5. BÜYÜK, OKUNABİLİR FONTLARI SEÇİN

Büyük, serif veya sans-serif yazı tipleri ile yapıştırın ve dar veya dekoratif olanlardan kaçının. Test etmek ister misiniz? Web sitenizi 60 yaşın üzerindeki herkese verin ve gözlüksüz okuyabileceklerini sorun. Doğru yazı tipini seçme konusunda daha fazla ipucu.

 

SONUÇ: WEB SİTESİNE ERİŞİLEBİLİRLİK TÜM ZİYARETÇİLERE YARDIMCI OLUR

İyi haber şu ki, küçük, teknik olmayan değişiklikler yapmak kolaydır, böylece web sitenizin daha kullanışlı olmasını sağlayın, özellikle de müşterilerden geri bildirim isteyin . Ayrıca, sitenizi engelli insanlar için erişilebilir hale getirdiğinizde, web sitenizi herkes için daha kolay hale getirirsiniz ve bu bir kazan / kazan olur.