TOR Browser

TOR Browser

TOR Browser

Çok fazla bilgisayar kullanıcısı "proxy" veya " proxy sunucusu " terimlerini duymamış veya ne anlama geldiklerini ya da ne anlama geldiklerini anlamadılar. Proxy sunucusu, Internet’e girmeniz için aracı olarak davranan bir web sitesi / sunucudur. Proxy sunucusu kullandığınızda, doğrudan bir web sitesine başvurmazsınız; bilgileriniz sizin için isteğinizi ileten özel bir bilgisayardan geçer.

Ancak bundan daha fazlası, bir proxy isteğinizi farklı bir "tanımlayıcı" ile paketler. Başka bir deyişle, IP adresiniz artık görünmüyor; bunun yerine, isteğiniz vekilin IP adresini ödünç alır. Proxy'ler hakkındaki makalemizi okursanız, derinlemesine bir açıklama alırsınız.

Ama kısaca, insanlar proxy kullanırlar, çünkü kimsenin bulundukları yer hakkında fikir sahibi olmasını istemezler. İşin aslı, sınırlı teknik becerilere sahip biri, IP adresinizi, yaşadığınız şehir gibi genel bir yere "izleyebilir". ( Trace E-posta Analizörümüze bakın .) Adresinizi tam olarak belirleyemez veya kim olduğunuzu anlayamazlar, ancak bir e-posta veya yazışmada onlara adınızı veya şehrinizi verirseniz, birileri nerede olduğunuzu bulmak için bir tahminde bulunabilir veya yaklaşabilir.

Çevrimiçi olarak bir kanun kırıcıysanız, bir kanun uygulayıcı kurum adınızı ve adresinizi İnternet Servis Sağlayıcınızdan almak için yasal yollardan yararlanabilir.

Peki daha fazla anonimlik isteyen insanlar hangi seçeneklere sahip? Tor burada gelir.

 

ÖYLEYSE TOR NEDİR?

Tor, Internet'e her veri gönderdiğinizde veya talep ettiğinizde bilgisayarınıza (tarayıcı gibi) yüklediğiniz ve IP adresinizi gizleyen ücretsiz bir yazılım programıdır. İşlem, ağır hizmet şifrelemesi ile katmanlanmıştır; bu, verilerinizin gizlilik koruması ile katmanlandığı anlamına gelir.

Daha sonra, verilerinizin hedefine doğru giderken izlediği rota var: Tor, Internet isteklerinizi ve verilerinizi dünyadaki geniş ve kapsamlı bir röle ağı (sunucu) üzerinden sektirecek. Bu veri yolu asla aynı değildir, çünkü Tor, veri isteğinizi göndermek için 5.000 Tor rölesi kullanır. Çevrimiçi kimliğinizi (IP adresiniz anlamına gelir) ve konumunuzu görünmez tutacak büyük bir "gizli" sunucu ağı olarak düşünün.

Tor kullanarak, web siteleri artık IP adresinizin fiziksel konumunu ya da çevrimiçi olarak baktıklarınızı izleyemeyecekler ... ve birinin İnternet faaliyetlerini izlemek isteyebilecek herhangi bir ilgilenen kuruluş - yasa uygulayıcı veya hükümet anlamına gelmeyecek güvenlik acentaları Tor, steroidlerin proxy'si gibidir.

Tor, web sitenizin tarayıcısı, uzaktan oturum açma uygulamaları ve hatta anlık mesajlaşma yazılımı ile çalışabildiği için çok değerlidir. Tor, kar amacı gütmeyen bir şirket olarak tescil edilmiştir, bu yüzden çoğunlukla bağışlar yapar ve insanların ağlarına geçiş yapma umuduna güvenirler.

tor tarayıcı

TOR'U KİM KULLANIYOR?

Dünyanın her yerinden insanlar, bazı yabancı ülkelerde bulunanlar gibi sınırlı Internet erişimine sahip ürünleri aramak, satın almak ve başkalarıyla iletişim kurmak için Tor kullanıyor.

Gördüğünüz gibi, Tor basit bir gizliliğin ötesine geçiyor - bu "normal" günlük Web'in yapmadığı bir bilgi dünyasına (kelimenin tam anlamıyla) erişim sağlıyor. Bu, nasıl baktığınıza bağlı olarak iyi bir şey veya kötü bir şeydir.

Tor çeşitli kişi ve kuruluşlar tarafından kullanılmaktadır. Ancak, birçok kişi ve kuruluşun internette faydası olmadığı ve Tor'un tercih ettikleri ağ olduğu gerçeğidir. Bunlar, yasa dışı olan ve çoğu İnternet Servis Sağlayıcısı tarafından engellenecek olan mal veya bilgilerle ilgilenir .

Bu yüzden Tor, en yüksek düzeyde İnternet güvenliği ve gizliliği arayanlar için gönül rahatlığı sağlarken, aynı zamanda yasaların uygulanması dışında çevrimiçi iş yapmak isteyenler için bir cennettir.

Bu da başka bir soruna yol açıyor: Eğer Tor ile iş yapıyorsanız ve bir sorun ya da anlaşmazlık yaşarsanız - ya da dolandırıcılığınız varsa - bu konuda yapabileceğiniz hiçbir şey olmayabilir. Yakın tarihli bir makale, Tor işlemlerinin daha yüksek bir yüzdesinin sahte olduğunu (sıradan İnternet işlemleriyle karşılaştırıldığında) gösterdi. Rusya, gelen tüm Tor trafiğini terörle mücadele amaçlı olarak engellemeyi umuyor. Çevrimiçi halk ansiklopedisi Vikipedi, Tor kullanıcılarının web sitelerine erişmesini engellemeye çalışıyor.

 

SEYAHAT UYARILARI

Tor'u kullanarak, Internet'te bulunan herhangi bir web sitesine (istediğiniz herhangi bir ülkede hemen hemen erişebilirsiniz), bunun için bir engel olmayacak. Bununla birlikte, pek çok istenmeyen web sitesi ve kuruluşu da, onlardan daha az ticari işlem yapmak için Tor'u kullanıyor;

Bu dijital dünyada çevrimiçi gizliliğin korunması bugünlerde pek çok İnternet kullanıcısı için çok önemlidir. Ancak, Tor sizin için bir cevap olabilir veya olmayabilir. Sanal bir özel ağın (VPN) daha basit bir çözüm olduğunu görebilirsiniz.