Tasarımcılar İnterneti Yönetecek

Tasarımcılar İnterneti Yönetecek

Tasarımcılar İnterneti Yönetecek

Webin son 25 yılı kod ile ilgili. Programlama dillerini öğrenebilen ve bir metin editörünün gücünden yararlananlar, inanılmaz ürünler geliştirdiler ve çoğu zaman ciddi şekilde ödüllendirildiler.

Tasarımcılar önemli bir rol oynamasına rağmen, sahnelerin gerisinde kaldılar. Tasarımcılar, sınırlı araçlar ve yavaş hareket eden standartlar tarafından engellenen web geliştirme iş akışıyla her zaman çelişkili olmuştur.

Web'in önümüzdeki 25 yılı tamamen tasarımla ilgili olacak. Web geliştirmenin gücünü kitlelere açarak önemli ölçüde daha fazla ilerleme kaydedebiliriz. Masaüstü yazılımının bir kez baskı tasarımını nasıl değiştirdiğine ya da blog hizmetlerinin yayıncılık ortamını nasıl değiştirdiği gibi, daha güçlü bir web tasarım yazılımı web için yaratma biçimimizi tamamen değiştirebilir.

 

İLERLEME PARADOKSU

1999'da web tasarımında, web tasarımcısının araç setinin çoğunu öğrenmek sadece Dreamweaver ile oynamak için birkaç ay sürdü. Neredeyse hemen güçlenerek bana gerçek para ödeyen gerçek işlere yönelik gerçek projeler üstlenmeye başladım.

Ancak bugün web tasarımına girmek tamamen farklı bir zorluk. Tarayıcılar daha standart hale getirilebilir ve öngörülebilir hale gelse de, onlar için geliştirme için öğrenme eğrisi her zamankinden daha dik. HTML ve CSS kapsamı içinde önemli ölçüde genişledi ve JavaScript, çoğu web sitesi ve uygulamanın çok daha önemli bir bileşeni haline geldi.

Her ne kadar web tasarım iş akışı etrafında inşa edilmiş birçok çerçeveye ve araca sahip olsak da, neredeyse hepsi kod tabanlı kalıyor ve çoğu tasarımcının sahip olmadığı metin editörlerinde bir düzeyde rahatlık gerektiriyor. Çok sayıda çerçeve, yeni başlayanları bir seçim paradoksuna yönlendirir ve birçok kişinin temellerini anlamadan önce pes etmesine neden olur.

Bu yeterli değilse, akıllı telefonların ve tabletlerin patlaması web tasarımcısının işini daha da zorlaştırdı. Tasarımcılar artık sabit genişlikte bir tuval kabul edemezler ve tasarımlarının mümkün olan her çözünürlükte doğru şekilde ayarlandığından ve yeniden aktığından emin olmaları gerekir. Ağ hızları, aşamalı geliştirme, medya sorguları, tarayıcı tuhaflıkları vb. Hakkında endişelenmek zorundalar. Tüm bu sorunların çözümlerinin kod kütüphaneleri olmasına yardımcı olmuyor.

Böylece web inanılmaz bir ilerleme kaydederken, gücünü kullanmak için giderek daha zor hale geldi. Bu talihsiz bir durum, çünkü birçok insan dışarıda kalacak, çünkü nasıl kod yazılacağını bilmiyorlar.

 

TUTUKLANAN GELİŞİM

Web geliştirmenin artan karmaşıklığına rağmen, görsel web tasarım araçlarında son 10 yılda neredeyse sıfır ilerleme kaydedilmiştir. Dreamweaver'ın arkasındaki tüm momentum Adobe edinimi tarafından öldürülmüş görünüyor ve ortaya çıkan yeni araçların çoğu kod yazmaya dayanıyor. Sanki kod, sanki bir endüstri olarak web için yaratabileceğimiz tek ciddi yol olduğunu itiraf etmişiz gibi güzel bir koltuk değneği sağladı.

Ama neden tek 'uygun' çözüm olarak elle yazılmış kod için karar verelim? Grafik tasarımcıları, onlarca yıldan beri Photoshop ve Illustrator gibi ortamlarında çalışabilecekleri ve onları Bézier matematik ve fiziksel dizilişlerin gizli detaylarından kurtaracak araçlara sahiptiler. Baskı tasarımcıları, InDesign gibi görsel masaüstü yayıncılık yazılımlarına erişebilir. 3B sanatçıların doğrudan işleyebilecekleri modelleme ve animasyon yazılımı var. Ve yine de, web tasarımcıları iki alt seçeneğe bağlı kalıyor: tasarımları çalışan bir çözüme çevirmek için ya kodlamayı ya da programcılara güvenmeyi öğreniyorlar. Bu tamamen bozuldu!

İşin üzücü gerçeği, özellikle web oluşturma için harika araçlardan ciddi bir şekilde yoksun olduğumuz ve web potansiyelinin daha fazla kilidini açmak için bunları oluşturmamız gerekiyor. Tasarımcılara kodlamayı öğrenmeleri gerektiğini söylemek iyi bir çözüm değildir.

Günümüzün grafik ve arayüz tasarımcılarının yetenekleri, fikirlerini hayata geçirmelerine yardımcı olacak araçlardan uzak durmaktadır. Kapsamlı bir web tasarım ortamına erişmek yerine, tasarımcılar yüzlerce farklı çerçeveyi, ön işlemciyi ve kod parçacıklarını bir araya getirmeye çalışarak sorunları çözmek zorunda kalıyorlar. Birçok tasarımcının bunalmış hissetmesi ve fikirlerini uygulamak için başkalarına güvenmek zorunda kalması şaşırtıcı değildir.

 

İDEAL BİR WEB TASARIM ARACI

İdeal bir web tasarım aracı, web'in etkileşimli ortamına uymalı ve tasarımcının tuvalini doğrudan değiştirmesine izin vermelidir. Tasarımcının bir editöre kod yazması gerekmemesi ve ardından bir eylemin sonucunun niyetiyle uyuşup uyuşmadığını görmek için başka bir yere gitmesi gerekmez - bu yaratıcı bir iş yapmanın çok eğlenceli bir yoludur!

İdeal bir web tasarım aracı, ortak web geliştirme ilkelleri etrafında görsel soyutlamalar oluşturmalıdır. Tasarımcılara dinamik veri oluşturma gücü ve sorunsuz bir şekilde tasarımlara ve düzenlere enjekte etmesi gerekir. JQuery scriptlerine başvurmadan kullanıcı etkileşimlerini görsel olarak belirtmeyi mümkün kılmalıdır. Ve tasarımcılara esnek stil sistemleri ve yeniden kullanılabilir bileşenler oluşturma ve programlamada bir arka plan gerektirmeden bunu yapma yetkisi vermelidir.

İdeal bir web tasarım aracı, kodun ve uygulamanın özelliklerini aşmalı ve tasarımcıların gerçekten önemli olan şeylere - veri, estetik, etkileşimler ve kullanılabilirlik gibi konulara odaklanmasına yardımcı olmalıdır. Tasarımcıların veritabanları, FTP istemcileri, dosya küçültmeleri ve hatta HTML ve CSS kodları hakkında endişelenmeleri gerekmemelidir. Aynı zamanda, ağı oluşturan teknolojilere saygı duymalı ve temiz, yapılandırılmış ve performans kodu üretmelidir.

 

TASARIM OTOMATİKLEŞTİRİLEMEZ

Tasarım evrensel bir dildir. Sınırları, ırkları ve konuşulan dilleri aşıyor. Yeni fikirlere, yeni platformlara ve yeni ortamlara sürekli olarak değişiyor ve adapte oluyor. Doğası gereği programlamadan daha insanidir - çoğumuz iyi tasarımları kötüden anlatabilirken, sadece küçük bir yüzde iyi kodu tanımlayabilir. Tasarım, karşılaştığımız sorunlar ile üstesinden gelmek için oluşturduğumuz çözümler arasındaki arayüzdür.

Birçok teknik disiplinin aksine, tasarımın otomatikleştirilmesi imkansızdır. Büyük edebiyat ve sanat gibi, mükemmel tasarım da empati ve duyguya dayanıyor. Bir şekilde, tasarımı otomatikleştirmeyi başarırsak, temel olarak otomatikleşmiş insanlığa sahip olurduk.

Bir çözümün tasarımı, kapaklar altındaki uygulamasından çok daha önemlidir, çünkü ikincisi kullanıcıya hemen hemen her zaman görünmezdir ve birçok farklı permütasyon alabilir. İster basit bir web sayfası, isterse veri bakımından zengin bir çevrimiçi gazete ya da tamamen gelişmiş etkileşimli bir uygulama olsun - kullanıcıların deneyimini nasıl elde ettiği, onu oluşturmak için kullanılan temel kodu kolayca aşar.

Bu neden önemli? Web'i daha hızlı ilerletmek için, tasarımın web'deki çoğu içerik ve deneyimin arkasındaki ortak payda olduğunu kabul etmemiz gerekir. Kod değil. Kod sadece bir sonun aracıdır; önemli bir detay da olsa uygulama detayı. Ve yine de, HTML, CSS ve JavaScript yazmak hala web için bir önkoşul.

 

DAHA İYİ BİR AĞA DOĞRU

İnternet 25 yıldır civarında olmasına rağmen hala iz bırakıyoruz. Ağ yeni bir sınırdır ve şimdiye kadar sadece göreceli bir azınlık onu keşfetmeye başlamıştır. Önümüzde arkamızdakinden daha fazla inovasyon büyüklüğü var.

Eğer web tam potansiyeline ulaşmaksa, daha az teknik sınırla daha fazla insanı güçlendirmeliyiz. İnternetin ihtiyaçları ve yetenekleri toplumun yeni bilgisayar programcılarını yetiştirebildiğinden daha hızlı büyüyecek, bu nedenle bu güzel yeni ortamla etkileşimde bulunmak için geçmiş programlamayı aşmaktan başka seçeneğimiz yok.

Denklemin dışındaki teknik engellerle, web’de yaratıcı bir rönesansla başa çıkabiliyoruz. Tasarımcılar sadece hayal kurmayacak ve tel kafes fikirleri almayacak, onları hayata geçirebilecek güce sahip olacaklar!