Starlink İnternet Nedir?

Starlink İnternet Nedir?

Starlink İnternet Nedir?

Starlink interneti Elon Musk’ın attığı twet sonrasında internette viral oldu. Son günlerin en fazla araştırılan konular arasında olan Starlink interneti, belirli soruları da beraberinde de getiriyor. Elon Musk’ın öncülüğünde yürütülen proje kapsamında.

starlink

Starlink internetinin hızı olarak üst düzey olacağı düşünülüyor. 2020 yılında tüm dünya da kullanılması beklenen projenin Türkiye’de de kullanılması bekleniliyor.

Direkt olarak uydudan sağlanacak olan internet bağlantısının hızını ise talepler doğrultusunda belirlenecek.

Halihazırda starlink uydularının bandwidth kapasitesi 240 bin gbps. Fakat Space X şirketi bu kapasiteyi arttırarak 1 milyon gbps seviyesine ulaşmak istiyor.

Space X’e yakınlığı ile bilinen bir internet sitesinde açıklanan verilere göre, Starlink internetinin hızı 1024 Mbps’ye kadar ulaşabiliyor. Bu da 1 GB’lık bir dosyanın 1 saniye süreceği belirlendi.

starlink projesi

Aynı projeden Google’ın da var. Google’ın balon adını verdiği projede uçak yerine balon kullanıyor ve balon dünyanın etrafında dönüyor. Bu sayede internet olmayan bölgelere internet götürüyor. Mantık bu olsa da bu proje hala başarısını göstermiş değil.

Elon Mask ise aynı şeyi daha fazla yatırım yaparak ve ücretsiz yerine ücretli sunarak dünyaya internet dağıtmayı hedefliyor. Yakın zaman içinde Starlink’in 40 milyon aboneye ulaşması planlanıyor. Kazanılan paralarında Space X’in Mars projelerinde kullanılacağı açıklandı.