.NET Framework vs .NET Core

.NET Framework vs .NET Core

.NET Framework vs .NET Core

Son yıllarda, .NET teknolojisi nişlerdeki geliştiriciler arasında daha popüler hale gelmiştir ve bu teknolojide uzman geliştiricilere yönelik talep artmaktadır. Açıkçası, .NET teknolojisi hem .NET Framework hem de .NET Core'a atıfta bulunur. .NET ekosisteminin kaliteli web geliştirme projeleri için artan popülaritesi ile , zamanlama bu iki dil için doğru. 

Ortaya çıktığından beri, .NET Framework temel olarak Windows sistemlerinde çalışmıştır ve mobil cihazlar için ve MacOS, Linux ve Xamarin gibi diğer işletim sistemlerinde dil birlikte çalışabilirliği sağlayarak önemli bir rol oynamaktadır. Öte yandan, .NET Core, Windows, Linux, macOS ve mobil işletim sistemi platformları gibi çeşitli işletim sistemi platformlarında standart bir kütüphane olarak kullanılmasını sağlayan standart bir tabanla birlikte gelir. 

.NET Framework ile .NET Core arasındaki farklara ve bunların avantajlarına girmeden önce, .NET mimarisinin dört ana bileşenine bir göz atalım:

 

 • .NET mimarisi, her yerde çalışabilen nesnelerin uygulanmasını tanımlamaya yardımcı olan Ortak Dil Belirtimi (CLS) sunar. CLS, temel olarak, tüm türleri tanımlamanın ortak bir yolundan başka bir şey olmayan Ortak Tip Sisteminin (CTS) bir alt kümesidir. 
 • .NET mimarisinin bir diğer önemli bileşeni, temel olarak yeniden kullanılabilir arayüz sınıflarını ve farklı değer türlerini toplayabilen standart bir kütüphane olan Framework Sınıf Kütüphanesidir (FCL).
 • Başka bir bileşen, Common Language Runtime (CLR) olarak bilinen sanal makinedir. CLR, çerçeveyi çalıştırmak ve tüm .NET programlarının yürütülmesini sağlamak için kullanılır.
 • Son olarak, .NET mimarisi ayrıca bağımsız uygulamalar, etkileşimli öğeler içeren web siteleri, dinamik web uygulamaları ve çeşitli web hizmetleri geliştirmeye yardımcı olmak için Visual Studio ile birlikte gelir.

 

.NET CORE VS .NET FRAMEWORK

.NET Framework ve .NET Core'un Microsoft tarafından korunduğunu ve .NET uygulamaları geliştirmek için aynı çalışma zamanında oluşturulduğunu unutmayın. .NET Standard adlı aynı API'yi paylaşıyorlar.

.NET framework, çoğunlukla geliştiriciler tarafından bir Windows masaüstünde ve Windows sunucusunda uygulamalar oluşturmak için kullanılır. Bu tür uygulama türleri, ASP.NET web uygulamalarını da içerir. Öte yandan, daha çok Windows, Linux ve Mac üzerine kurulu sunucu uygulamaları .NET Core kullanıyor. Şu anda, .NET Core bir kullanıcı arayüzü ile donatılmış masaüstü uygulamaları oluşturmayı desteklemiyor. Hem .NET Framework hem de .NET Core çalışma zamanları, C #, F # ve VB.NET'te uygulamalar ve kütüphaneler oluşturmak için geliştiriciler tarafından kullanılabilir. 

C # diğer C dillerine çok benzer ve tamamen nesne yönelimli bir programlama dilidir. Sonuç olarak, C'nin karmaşıklığı konusunda yetenekli ve tecrübeli herhangi bir geliştirici, C # ile çalışmakta sorun yaşamaz.  

Öte yandan, F # tam donanımlı bir platformlar arası dildir. F # aynı zamanda nesne yönelimli bir programlama dilidir ve C dilleriyle çalışma konusunda daha önce deneyime sahip olan geliştiriciler tarafından kabul edilmesi daha kolaydır. 

Visual Basic, .NET Framework ile birlikte gelen ve .NET Core ve .NET Core 2.0 için sınırlı destek sağlayan bir başka önemli çerçevedir.

 

.net core vs .net framework

 

.NET FRAMEWORK'ÜN TEMEL AVANTAJLARI

Şimdi, .NET Framework'ün temel faydalarına odaklanalım. Bir şekilde varsayalım .NET geliştiricisi Süre kısa çalıştıran ve hızlı bir şekilde bir uygulama geliştirmeyi var. Bu durumda .NET Framework ideal seçiminiz olmalıdır. Ancak, .NET Core'un artan bir öğrenme eğrisi ile geldiğini unutmayın. 

Mevcut .NET uygulamalarının bakımı ve yükseltilmesi için .NET Framework mükemmel bir seçimdir. Ancak, mevcut bir .NET uygulamasını .NET Core'a taşımak için birden fazla görev gereklidir. Bir geliştirici için iş fırsatlarına gelince, .NET Core, .NET Framework'e kıyasla çok az şey sunar. 

 

.NET CORE AVANTAJLARI

Yüksek öğrenme eğrisine rağmen, .NET Core geliştiriciler ve projeler için bir dizi avantajla birlikte gelir. Her durumda, yeni bir uygulama oluşturmak için .NET Core ideal bir teknoloji seçeneğidir. Microsoft'un en son .NET Core güncellemesi .NET Core v 3.0 olarak adlandırılır ve önceki .NET Core'un daha gelişmiş bir sürümüdür. Geleceğe hazır bir teknoloji ile iyi donanımlı olmak istiyorsanız, .NET Core idealdir. 

WPF ve Windows Formları .NET 3.0 desteğine sahiptir. Yeni .NET Core 3.0, UWP, WPF ve Windows Forms kullanan uygulamaların çapraz geliştirilmesine yönelik kapsamlı bir destekle geliyor. Bu, UWP'ninki gibi modern arayüzleri Windows Formları ve WPF'ye dahil etme esnekliğini ve kolaylığını artırır.

Platformlar arası geliştirme ihtiyaçlarına gelince, .NET Core çok daha uygun bir teknolojidir. En iyi şey, .NET Core ile oluşturulan uygulamaların Windows, Linux ve macOS dahil olmak üzere birçok işletim sistemi platformunda desteklenmesidir. .NET Core geliştiricileri, Microsoft, Windows, Linux ve macOS gibi önde gelen tüm işletim sistemlerinde desteklenen Visual Studio (VS) kodu adı verilen açık kaynak kod editörünü de kullanabilir. VS Kodu, özellikle IntelliSense ve hata ayıklama gibi en son düzenleme araçları nedeniyle geliştiriciler ve kod editörleri tarafından tercih edilir. Bunun dışında, Sublime, Emacs ve VI gibi üçüncü taraf kod editörlerinin bir kısmı .NET Core'u destekliyor.

.NET Core, başka nedenlerle de oldukça gelişmiş ve geleceğe hazır uygulamalar oluşturmak için idealdir. .NET Core, Microservices mimarisini ve .NET Framework, Java, Ruby ve diğer bazı dillerle oluşturulmuş çok çeşitli platformlar arası hizmetleri destekler. 

Son olarak, .NET Core'un modern geliştiriciler tarafından tanınmasının sağladığı tüm avantajlar, hafif mimarisi, modülerliği ve eşsiz esnekliğidir. Bu nitelikler, .NET Core uygulamalarını kaplarda dağıtmayı çok kolaylaştırır. 

 

microsoft

 

.NET CORE NE ZAMAN SEÇİLMELİ?

Artık .NET Framework ve .NET Core'un temel avantajları hakkında net bir fikrimiz olduğuna göre, hangi geliştirme görevleri için ideal olduklarını anlamamız gerekir. İşte .NET Core'un ideal bir teknoloji olduğu ana senaryolar. 

 • Çapraz platform ihtiyacı: Windows, Linux ve macOS dahil olmak üzere önde gelen birçok işletim sistemi platformunda çalıştırılması gereken yeni bir uygulama oluşturuyorsanız, .NET Core uygun teknolojidir. 
 • Araçları kullanma esnekliği: .NET Core, platformlar arası bir teknolojidir ve macOS, Linux ve Windows üzerinde çalışan ve IntelliSense ve hata ayıklama gibi düzenleme araçları sunan Visual Basic desteğine sahiptir. Bunun dışında, Sublime, Emacs ve VI gibi .NET Core ile çalışacak bir dizi üçüncü taraf editörünüz var. Bu kod düzenleyicilerden herhangi birini atlayabilir ve .NET Core CLI araçlarını doğrudan tüm işletim sistemi platformlarında kullanabilirsiniz. 
 • Mikro servisler mimarisi: Uygulamanızın mikro servisler mimarisi için desteğe ihtiyacı varsa, .NET Core gitmenin yoludur. .NET Core, Java, Ruby, .NET Framework ve diğerleri gibi çeşitli dillerle oluşturulmuş tüm mikro hizmetler ile çalışmanıza olanak tanır.
 • Performans ve ölçeklenebilirlik öncelikleridir: Minimum performans sorunlarına sahip yüksek oranda ölçeklenebilir bir uygulama oluşturmanız gerektiğinde, .NET Core ideal teknolojidir. .NET Core, hem Windows sunucusu hem de Linux için son derece hızlı ve yüksek performanslı bir sunucu çalışma zamanı sunar. 
 • .NET bağımlılıklarına sahip uygulamalar oluşturma: Çeşitli .NET sürümlerinde bağımlılıklara sahip bir uygulama oluşturmanız gerektiğinde, yukarıdaki tüm durumlar dışında, .NET core doğru teknoloji seçeneği olarak gelir. BT işlemlerinin yanı sıra uygulama yükseltmeleri için riskleri azaltırken ve para tasarrufu yaparken performans sorunlarını giderir. 

 

.NET FRAMEWORK NE ZAMAN SEÇİLİR?

.NET Core'un uygulama geliştiriciler için sunduğu uzun fayda listesine rağmen, .NET Framework çeşitli geliştirme senaryoları için doğal seçimdir. Yine de çoğu geliştirici, tüm sunucu tarafı uygulama geliştirme projeleri için .NET Framework'ü .NET Core ile değiştirmek konusunda isteksizdir.

.NET Framework'ün ideal seçim olduğu bazı senaryo ve bağlamları açıklayalım. 

 • Üçüncü Taraf Kitaplıklarını Kullanma: Uygulamanızın üçüncü taraf .NET kitaplıklarını veya .NET Core için henüz mevcut olmayan NuGet paketlerini kullanması gerektiğinde, .NET Framework ideal bir seçimdir. 
 • Daha büyük API yüzeyi: .NET Framework uyumluluk modu, .NET Standard / .NET Core projelerini referans .NET Framework kütüphaneleri olarak kullanabilir. Bu, .NET Framework uygulamasının daha büyük bir API yüzeyinden faydalanmasına yardımcı olur.
 • .NET Core ile kullanılamayan .NET teknolojilerinin kullanımı: .NET Core için hala bulunmayan birkaç .NET teknolojisi vardır ve projeniz bunları gerekli bulabilir. Bu teknolojilerden bazıları ASP.NET Web Formları uygulamaları, ASP.NET Web Sayfaları uygulamaları, İş Akışı ile ilgili hizmetler, WCF hizmetleri uygulaması vb. İçerir. Bu teknolojiler .NET Framework uygulamalarıyla kullanılabilir. 

 

SONUÇ

.NET Core, tüm kullanım durumları ve geliştirme senaryoları için henüz hazır olmayan daha güçlü ve iyi donanımlı bir teknolojidir. Öte yandan, mevcut ve en popüler çerçeve olarak .NET Framework, çok sayıda uygulamada daha büyük bir varlığa sahiptir. Bu iki .NET teknolojisinden hangisinin sizin için en iyisi olduğuna karar vermek, kendi geliştirme gereksinimlerinize bağlıdır.