Native ve Hibrit Uygulama

Native ve Hibrit Uygulama

Native ve Hibrit Uygulama

7/24 iç içe olduğumuz mobil cihazlar, yaşamımızın merkezi haline geldiler. Mobil cihazlarla birlikte, mobil uygulama üretmek ise ayrı bir meslek olmaya başladı. Sonuçta aklınıza gelebilecek her alanda telefon uygulamalarını kullanıyoruz; eğlence, iletişim, bankacılık, tasarım gibi. Android işletim sisteminde kullanılan uygulamaların sayısı 2,5 milyonu bulurken, iOS işletim sistemindeki mobil uygulamalar ise 2 milyonu bulmuş durumda. Bizi telefonlara bağımlı yapan bu birbirinden farklı mobil uygulamaların arkasına baktığımızda da büyük bir emekle karşılaşıyoruz.

Mobil uygulama fikirlerinizi hayata geçirip bunları pazarlama yolunda ilerlemek istiyorsanız bilmelisiniz ki; mobil uygulamalar, native ve hybrid olmak üzere iki gruba ayrılıyor. Siz de her geliştirici gibi bu iki gruptan birisini seçmek zorundasınız.

Seçeneklerden birisini seçerken, yapacağınız uygulamanın amacına ve kullanım alanına göre seçmeniz gerekiyor. Maddi ve teknik kısmına gelecek olursak, farklar elbette bulunuyor.

NATİVE MOBİL UYGULAMA

İlk mobil uygulamalar native ile geliştirilmiştir. Native uygulamalar, tek bir işletim sistemi için geliştirilirler. Bildiğiniz gibi iPhone da iOS işletim sistemi bulunur. Geliştiriciler bu işletim sisteminin göre tasarım ve yazılım altyapısına uymak zorundadır çünkü iPhone dışarıdan uygulama yüklenmemesi şartı koymuştur.

Çıktığında, Android işletim sistemi belli bir şart koymamıştır. Ancak iPhone ile alışılmış olan uygulama sektörü konseptine devam etmiştir ve zamanla her işletim sistemi kendi şartlarını koymuşlardır. Her ne kadar işletim sistemine özel yazılım yapılması; uygulama deneyimini, performansını arttırıp uygulamanın kullanıcıya daha iyi sunulmasını sağlasa da maliyetlerini de yükseltti.

 

NATİVE UYGULAMANIN DEZAVANTAJLARI

Native uygulamada Hybrid uygulama geliştirmeye kıyasla çok daha fazla maddi kaynak ve emek gerekiyor. Örneğin native bir iOS uygulaması geliştiriyorsak,  iOS işletim sistemine uygulama geliştirmek için Objective C veya Swift dilini öğrenmemiz gerekiyor. Ayrıca Mac OSX işletim sistemli bir bilgisayara da ihtiyacınız var. Uygulamayı Android için geliştirmek istiyorsanız da Java öğrenmeniz gerekiyor.

Yani, Android uygulaması geliştirecekseniz ona özel Java ile uygulamanızı geliştirmelisiniz. Sonrasında da IOS için aynı uygulamayı Swift veya Objective-C ile tekrar yazmanız gerekiyor. Bu da zaman açısından fazlaca zarar verecektir ve çok efor sarf edeceksiniz demektir.

 

NATİVE UYGULAMANIN AVANTAJLARI

Yazılım ve tasarım olarak işletim sisteminizle uyumlu arayüzler, işletim sisteminize özel yazılım olduğu için iyi bir performans ve iyi bir deneyimin yanında açık olan tüm kaynaklara doğrudan erişme olanağı native uygulamanın avantajlarındandır.

 

HİBRİT MOBİL UYGULAMA

Web geliştiricilerinin mobil alana kolayca uyum sağlaması için Hibrit uygulama ortaya çıktı. Bu uygulama, cross-platform uygulama geliştirme olarak da adlandırılır.

Hibrit uygulamalar, tek kod ile yazılan ve birden fazla platformda çalışabilen uygulamalardır. Bu uygulamalar;  HTML5CSS3 ve JavaScript sayesinde çalıştırılır. Native uygulamalar gibi sistem kaynaklarına doğrudan erişmez onun yerine bir ara katman ile erişir. Her platform için aynı ürün ortaya çıkar.

 

HİBRİT UYGULAMANIN DEZAVANTAJLARI

Native uygulamada, uygulama geliştirirken iki tane katmanda çalışıyoruz. Alt katmanda işletim sistemi, üst katmanda ise yazdığımız kodlar bulunuyor. Yani uygulama geliştirdiğimiz cihazın kamera, konum, internet gibi işletim sistemine ait özelliklerine erişip müdahale edebiliyoruz.

Fakat Hibrit uygulamalarda işletim sistemi ile uygulama katmanları arasında bir katman daha eklemeniz gerekiyor. Bu katman, API yani erişim anahtarı katmanı. Hibrit bir uygulama yazıyorsak ve cihazın özelliklerine erişmek istiyorsak bu katman bize yardımcı oluyor. Ancak bu, performans kaybına neden oluyor. Native uygulamalar işletim sistemine göre yazıldığı için performansta bir düşüş yaşanmıyor. Ayrıca Hibrit uygulamalarda, arayüz ile cihaz bütünlüğünü sağlamak daha zor ve çoğunlukla göze çok da güzel gelmeyen tasarımlar ortaya çıkıyor.

 

HİBRİT UYGULAMANIN AVANTAJLARI

Hibrit uygulamaları geliştirmek daha hızlı ve basittir. Uygulamayı bitirdiğinizde bir kod satırı ile ek platformlar ekleyebilirsiniz. Native uygulamada olduğu gibi her platform için ayrı bir dil öğrenmeniz gerekmiyor. Yazdığınız kod birden fazla platformda çalışabiliyor. Böylece daha az efor harcamış oluyorsunuz ve maddi açıdan da fazla bir kaybınız olmuyor. Çünkü iOS işletim sisteminde çalışacak bir kod yazmak için Mac OSX işletim sistemli bir bilgisayara ihtiyacınız olmayacak.