Instagram Mavi Tik Nasıl Alınır?

Instagram Mavi Tik Nasıl Alınır?

Instagram Mavi Tik Nasıl Alınır?

Instagram mavi tık konusu son yılların en çok araştırılan konuları arasında yer alıyor.  Dünyanın en büyük sosyal medya platformu olan Instagram, her geçen gün büyüyerek devasa bir aktif kullanıcı sayısına sahip oldu. 2010 yılında kurulduğunda sırada bir uygulama olan Instagram, 2012 yılında 100 milyon üyeye ulaşmıştı. Bireysel hesapların yanı sıra kurumsal ve birçok ünlü isminde yer alması şirketin alternatif çözüm önerileri geliştirmelerine neden oldu. 2012 yılında “Instagram Account Verification Bedge” adında sunulan mavi tik, hesabını doğrulatmak isteyen kişilerin bir numaraları favorisi haline geldi. Sizinle beraber aynı adı ve soyadı taşıyan binlerce kişi olabilir. Bunlar arasında sıyrılıp fark edilebilir olmak için Instagram mavi tık onayını almanız gerekir. Peki; mavi tıkın nasıl alınabileceğini merak ediyor musunuz?

INSTAGRAM MAVİ TİK NASIL ALINIR?

Instagram Mavi Tık Nasıl Alınır?

Başta Türkiye olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki Instagram kullanıcıları, hesaplarını onaylatıp mavi tiki alabilmek için elinden geleni yapıyor. Hatta birçok kişi mavi tık alabilmek için ajanslara binlerce TL para ödüyor. Bu işlemi aslında bireysel olarak oldukça kolay ve ücretsiz bir şekilde yapılabiliyor. Gidip kendini ajans olarak gösterip sizlerden binlerce TL talep eden yerlerden kesinlikle uzak durmanız gerekiyor. İşlemlerin nasıl yapılacağı kısmına geçecek olursak;

Türkiye’de mavi tık almak oldukça zor. Gerekli şartları taşımanız durumunda oldukça kolay olan bu adımlar, ilk etapta sizleri yorabilir. Instagram; onaylı hesap sahibi olmak isteyen kişilerin popüler olduklarını iyi bir şekilde kanıtlamaları gerekiyor. Bunu sağlamanın en kolay yolu ise ülkenin önde gelen haber ya da blog sitelerinde sizi tanıtan haber içeriklerin paylaşılması gerekiyor. Bu durum marka ve işletmeler için de geçerlidir. Haber ve blog sitelerinde yer alan tanıtım linkini kimliğiniz ile beraber Instagram’a göndermeniz durumunda mavi tık alma ihtimalinizi kat ve kat artırabilirsiniz. Eğer adınızı ve markanızı tanıtan bu tarz bir haber paylaşımı yoksa aşağıda yer alan işlemleri uygulamanız gerekiyor.

 • Akıllı telefonunuz üzerinden Instagram’a giriş yapın.
 • Profiliniz kısmının sağ üst köşesinde yer alan 3 noktalı işarete tıklayın. Bu kısım Instagram hesabınız ile ilgili birtakım ayarlamalar yapacağınız bir bölümdür.
 • Ayarlar kısmına giriş yaptığınızda aşağı doğru inin. Karşınıza “DESTEK” şeklinde bir bölüm çıkacaktır. Bu kısımda “Sorun Bildir” şeklinde bir ibare karşınıza çıkacaktır.
 • Sorun bildir kısmına giriş yaptığınızda karşınıza “Görüş Bildir” şeklinde bir bölüm daha karşınıza çıkacaktır.
 • Bu aşamada karşınıza “Özelliği Seç” bölümü gelecektir. Bu kısımdan da “Profil” kısmına geçiş yapacaksınız.
 • Artık son aşamaya doğru ilerleyeceksiniz. Sağ üst bölümden ok işareti ile Next tuşuna bastıktan sonra “Neyi Geliştirmemizi İstersin?” bölümüne aşağıda yer alan metni yazmanız gerekiyor.

” Dear Authorized,

I am sending this request right now to prove that I am a known person in Turkey. To avoid my imitations, I need a verified account badge as soon as possible. Please investigate my request then give me a verification badge (Blue Tick).

Here are some details that make you believe I am a known person in Turkey.

URLs:

! Bu kısma hakkınızda çıkan haber veya makaleleri ekleyin !

My Instagram Username: ! Buraya kullanıcı adınızı yazın !

My Real Name/Surname: ! Buraya Adınızı Soyadınızı yazın !”

Yukarıda yer alan adımları uygulamanız durumunda başarı şansınızın %35 civarında olduğunu söyleyebiliriz.

Yukarıdaki metni ilgili kutucuğa girip düzenlemeleri yaptıktan sonra bir alt satırdaki kutucuğun yanındaki (+) işaretine tıklayın ve kimlik belgeniz ile beraber kendinizi tanıtan birtakım belgeler yükleyin. Kimliğiniz ile beraber öz çekim fotoğrafınızı yükleyerek mavi tık alma şansınızı artırabilirsiniz.

Instagram Mavi Tık Nasıl Alınır?

Instagram üzerinden onay alabilmenin bir diğer yolu da yüksek takipçiye sahip olmaktır. Başvuru sırasında Instagram yetkilileri hesapların takipçi sayısına da bakmaktadır. Instagram, düşük takipçi sayısına sahip hesapların başvurularını otomatik olarak reddetmektedir. Mavi tik alana kadar Instagram hesabınıza takipçi satın alma işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Instagram, 16 Eylül 2018 tarihinde Mavi tik başvurusunu Türkiye için daha da geniş sınırlara taşıdı. Artık ajanslara bağlı kalmadan dilediğiniz şekilde mavi tık başvurusu yapabilir, hesabınızın onaylanması için hamlelerde bulunabilirsiniz. Daha önce sadece resmi partnerlere açık olan mavi tık başvurusu şu an herkese açık hale gelmiş durumda. Başvurular herkese açık olsa da yine başvuruda bulunacak kişinin ülke tarafından tanınan popüler biri olması gerektiğini de belirtmek istiyoruz. Herkese açık alandan Instagram mavi tık başvurusu nasıl yapılır konusunda bilgi verecek olursak;

 • Instagram uygulamasına akıllı telefonlarınız üzerinden giriş yapın.
 • Sağ üst kısımda yer alan 3 noktalı bölümden “Ayarlar” kısmına giriş yapın.
 • Ayarlar kısmına giriş yaptığınızda gelen seçenekler içerisinden “Doğrulama Talep Et” şeklinde bir alan olduğunu göreceksiniz.
 • Doğrulama sayfasına giriş yaptığınızda karşınıza Instagram’ın mavi tik konusunda uygulamış olduğu şartlar gelecektir. Şartları okuyup onayladıktan sonra kimliğinizin önlü ve arkalı resmini yükleyin.
 • Kimliğinizi yükledikten sonra ilerle kısmına tıkladıktan sonra doğrulama talebini Instagram’a oldukça kolay bir şekilde göndereceğinizi göreceksiniz.
 • Başvurunun değerlendirilme süresi ortalama olarak 15 ile 45 gün arasında olduğunu bilmelisiniz. Eğer tanınan bir hesaba sahip değilseniz başvurunuzun otomatik olarak değerlendirilmeyeceğini bilmelisiniz.