Güneş Enerjisi Nedir?

Güneş Enerjisi Nedir?

Güneş Enerjisi Nedir?

Güneş enerjisi, çevreye zarar vermeden enerji elde etmenin daha iyi bir yolunu denemek ve bulmaktan başka bir sebep yoksa, son yıllarda gerçekten araştırdığımız bir şeydir . Güneş enerjisi hakkında fazla bir şey bilmiyorsanız, temel olarak, enerjiden dönüştürdüğümüz güneşten elde ettiğimiz enerjidir, bu enerjinin elektrik için mi yoksa ısıtma / soğutma için mi kullanıldığı.

Güneş enerjisi sadece güneşten gelen enerji demektir. Güneş güçlü bir enerji kaynağıdır. O olmasaydı, Dünya'da hayat olmazdı . Günümüzde birçok ev ve işletme sahibi tarafından çeşitli amaçlar için kullanılmakta olan, yenilenebilir, ücretsiz, yaygın olarak bulunan ve temiz bir enerji türüdür.

Bu yazıda, güneş enerjisinin nasıl çalıştığını ve özellikle de güneş panellerinin ne olduğunu ve güneş enerjisini etkili bir şekilde kullanmak söz konusu olduğunda hedeflerimize ulaşmak için bize nasıl yardımcı olabileceklerini daha yakından inceleyeceğiz. . Dalış yapalım ve bugünün dünyasında erişebileceğimiz en temiz enerji türüne daha yakından bakalım.

güneş enerjisi

GÜNEŞ ENERJİSİ NASIL ÇALIŞIR?

Güneş enerjisi, güneşten gelen enerjiyi kullanabileceğimiz enerjiye dönüştürmekle ilgilidir. Bunu yapmamız için üç ana yol var.

 

Fotovoltaik İşlemler (PV)

 • Fotovoltaik işlemler güneş ışığını alan ve elektriğe dönüştüren PV cihazlarında gerçekleşir.
 • PV prosesleri , güneş ışığını doğal olarak değiştiren ve bilim dünyasında yarı iletken olarak bilinen elektriğe dönüşen malzemeler kullanır .
 • Güneş ışığı bu yarı iletkenlere çarptığında, aygıtın içine itilen ve bir akım oluşturan elektronlar üretir.
 • PV cihazları hala bu noktada gelişme aşamasındadır; UV ve kızılötesi de dahil olmak üzere bazı ışık ışınları PV cihazları tarafından kullanılamaz. Güneş parlak bir şekilde parlamadığında ve bunlar üretilen ana ışınlardır.

 

Güneş Enerjisi Isıtma ve Soğutma (SHC)

 • Güneş ısıtma ve soğutma (SHC) tamamen termal enerji ile ilgilidir.
 • Güneşten kaynaklanan enerji, çalışan cihazları ısıtmak veya soğutmak için kullanılabilecek enerjiye dönüştürülür.
 • Bu noktada, ticari binalardan evlere kadar hayal edebileceğiniz hemen her bağlamda yardımcı olabilecek süreçler var.
 • Güneş enerjili ısıtma ve soğutma cihazlarının gerekli olmasının temel nedeni, doğal gazlara ve diğer fosil yakıtlara olan bağımlılığımızı azaltmamız gerektiğidir .
 • SHC sektöründeki teknoloji her zaman değişmekte ve adapte olmaktadır ve her gün bu bilim alanında gelişmeler yapılmaktadır.

 

Yoğunlaştırıcı Güneş Enerjisi (CSP)

 • Genelde CSP olarak adlandırılan güneş enerjisi yoğunlaştırması, kavram sanıldığı kadar yeni olmasa da, orada bulunan en yeni teknolojilerden bazılarıdır. İnsanlar arkasındaki konsepti çok uzun bir süre kullandılar, bu yüzden onu daha büyük ölçekte kullanmamızın bu kadar uzun sürmesi şok edici.
 • Aynalar CSP tesislerinin ana odağıdır; Her şeyin etkili bir şekilde çalışmasını sağlamak için enerjiyi güneşten yoğunlaştırırlar. Aynalar olmadan CSP sistemleri bugün piyasada bulunan diğer sistemlerin bazıları kadar etkili bir şekilde çalışmaz.
 • Güneş enerjisi daha sonra buhar motorlarını ve türbinleri hareket ettirerek elektriğin üretilip depolanmasını sağlar. Bu, onu diğer türlerden farklı kılar çünkü depolama sistemi, şu anda kullanılmakta olan diğer güneş enerjisi türlerinden gördüğünüzden çok daha gelişmiş.
 • Şu anda, ABD'nin tamamında 1500'den fazla CSP tesisi bulunuyor; Önümüzdeki 5 yıl içinde planlanacak 400'den fazla kişi var. 2020'lerde plan, tüm dünyada 5000'in üzerinde olan ülke genelinde çalışan 3000'den fazla CSP'ye sahip olmak.

güneş panelleri

GÜNEŞ PANELLERİ NEDİR?

Şimdi dışarıdaki farklı güneş enerjisi türlerine ve bunların nasıl çalıştığına baktıktan sonra , güneşten güneş enerjisi almak için kullanılan en yaygın cihazlardan birine bakacağız - güneş panelleri. Hadi daha yakından bakalım.

 • Güneş panelleri, yukarıda daha ayrıntılı olarak incelediğimiz bir tür fotovoltaik (PV) güneş enerjisidir. Kısacası, güneşten gelen enerji yarı iletkenlerden geçer, bu da elektriği yaratır ve etkili bir şekilde kullanılabilmesi için geliştirir.
 • Güneş panelleri sadece güneşi değil her türlü ışığı alır ve zamanla enerjiye çevirir. Güneş, ışığın çoğunluğunun geldiği yer.
 • Güneş panellerinde, çok fazla miktarda güneş hücresi vardır. Bir hücre kendi başına fazla bir şey yapamaz, ancak bir grup hücre, güç vermeye çalıştıkları her neyse, iktidar için yeterli enerji üretmeye yardımcı olabilir.
 • Güneş pilleri genellikle silikon gibi bir şeyden yapılmış küçük disklerdir. Güneş pilleri, yalnızca ışık tarafından vuruldukları sürece güç üretecektir - ışık hücreden alındığında, daha fazla güç elde edemezsiniz.
  • Bu nedenle birçok güneş panelinde, hücreleri ışık kaynağının belirli bir zamanda geldiği yere doğru çevirme özelliği bulunur.
 • Güneş panelleri, uzay istasyonunun, diğer astronomik teknolojilerin yanı sıra, uzay istasyonunda kullandıkları tüm enerji ihtiyaçlarını karşılamak için ihtiyaç duydukları elektriği almasının ana yoludur.
 • Güneş panelleri inanılmaz derecede verimlidir ve içine koyduğunuz yoğunlaştırıcı türüne bağlı olarak daha da fazla olacaktır. Güneş panelleri için teknoloji her zaman değişmektedir, bu nedenle teknolojiye göz kulak olmak ve ihtiyaç duyduğunuz şekilde güncellemek önemlidir.
 • Güneş panellerini güneş enerjisi planınızın bir parçası olarak kullanırsanız, aylık elektrik faturalarınızla çok para biriktirebileceksiniz. Bu, birçok kişinin bunları denemeye karar vermesinin çok büyük bir nedeni.
 • En iyi yapılmış güneş panelleri çok dayanıklıdır ve iyi bakılırsa uzun süre dayanabilir.
 • Güneş panellerini kullandığınız alanın çevresindeki hava, güneş panellerinin ne kadar süreceği üzerinde büyük bir etkiye sahip olacaktır. Aşınma ve yıpranma, belli bir sürede ne kadar iyi performans gösterdiklerini takip etmezseniz, bazı önemli sorunlara neden olabilir.
  • Eğlenceli gerçek: Bazen uzaydaki güneş panelleri kuyruklu yıldızlar, meteorlar ve diğer “uzay çöpü” tarafından zarar görür; bu, astronotların dışarı çıkmasını ve gerektiğinde uygun onarımları yapmasını gerektirir.

 

GÜNEŞ ENERJİSİNİN AVANTAJLARI

1. Yenilenebilir ve Sürdürülebilir: Güneş enerjisi yenilenebilir ve sürdürülebilir. Güneş bu gezegenin sonuna kadar parlayacak. Hepsi bize kaynakları en iyi şekilde nasıl kullanabileceğimize ve bu ücretsiz enerji kaynağını evlerimizi ve ofislerimizi güçlendirmek için nasıl kullanabileceğimize bağlı.

2. Güç Uzak Alanları: Bu temiz ve yenilenebilir güç kaynağı uzak bölgelerde yaşayan insanlar için mutlaka ulusal şebekeye bağlı olmadıklarını kanıtlamıştır.

3. Kirlilik Yok: Güneş enerjisi sessizdir ve kirlilik oluşturmaz. Bu, dünyadaki birçok insan tarafından tercih edilmesinin en büyük nedenlerinden biridir.

4. Artı Elektrik: Üretilen fazla elektrik, elektrik şebekesine geri gönderilebilir ve aylık elektrik faturanızda indirim alabilirsiniz.

5. Elektrik Faturalarını Azaltın: Üretilen elektrik, vantilatörlere, lambalara, cep telefonlarına ve daha fazlasına güç sağlamak için kullanılabilir. Ücretsiz, yenilenebilir, talep üzerine üretilebilir ve ayrıca aylık elektrik faturanızı düşürmenize yardımcı olur.

6. Düşük Bakım: Kurulduğunda güneş panelleri çok az bakım gerektirir veya hiç bakım gerektirmez. Yılda sadece birkaç kez temizlik gerektirirler.

7. İş Yaratma: Güneş enerjisi sektörü insanlar için çok büyük açık fırsatlara sahiptir. Kuşkusuz, bir ülkedeki işsizlik oranını bir miktar azalttı.

yenilebilir enerji kaynakları

GÜNEŞ ENERJİSİNİN DEZAVANTAJLARI

1. İlk Yatırım: Güneşten enerji elde etmeniz gerektiğinde, ilk yatırım yapmanız gereken şeydir. Bununla birlikte, bu maliyet, harcanan enerji miktarına ve yerel şebekeden elektrik almak için harcanan paraya bağlı olarak 10-15 yıl içinde kendini ödeyebilir.

2. Gündüz Mevcut: Güneş enerjisi sadece gündüz kullanılabilir. Bu basitçe bu enerji kaynağını sadece yarım gün boyunca kullanabileceğiniz anlamına gelir.

3. Bulutlu veya Yağmurlu Mevsimlerde Etkili Değil: Bulutlu ve yağmurlu mevsimler, güneş panellerinin etkinliğini azaltır. Güneş enerjisinin yılın çoğu zaman bulutlu kaldığı bölgelerde başarısız olmasının nedeni budur.

4. Büyük Kurulum Gerekli: Büyük bir işletme sahibi için, güneş enerjisini kullanmak için çok büyük bir kurulum gerekebilir, çünkü enerjiye olan talep daha fazla olabilir ve bu durum sadece çatılara güneş panelleri takılarak yerine getirilemeyebilir.

5. Pahalı Depolama: Güneşten gelen enerjinin daha sonra evde veya ofiste kullanılmasını sağlamak için pillerde depolanması gerekir. Bu pillerin maliyeti bir alıcının güneş enerjisine gitme kararını etkileyebilir.

Güneş enerjisinin kullanıldığı bir çok şey var ve teknoloji ilerlemeye devam ettikçe, bu şeylerin çoğu aydınlanacak ve gücü güneşten alıp kullanmak bizim için çok daha kolay olacak. sahip olduğumuz her şeye güç vermek. İleriye doğru ilerlemeye ve etrafımızdaki dünyaya bakma biçimimizi değiştirmeye devam ettikçe, bu teknolojilere dışarı çıkmak ve yatırım yapmak gerçekten akıllı ve yenilikçi.