En iyi 5 Tarayıcı

En iyi 5 Tarayıcı

En iyi 5 Tarayıcı

Doğru web tarayıcısı günlük göz atma işleminizde büyük bir fark yaratabilir - önceliğiniz daha hızlı performans, daha iyi güvenlik veya indirilebilir uzantılar aracılığıyla daha fazla esneklik olsun.

Ancak, rahatlık alanınızdan çıkmak zor olabilir. Şu anda kullanmakta olduğunuz tarayıcı en iyi dizüstü bilgisayarda bile en iyisi olmayabilir , ancak muhtemelen yıllarca kendi kendine özgüllüklerini kullanmaya başlamışsınızdır, bunun etrafında hayatınızı çok daha kolaylaştıracak daha iyi seçenekler vardır.

Burada, tüm bu kutuları en iyi işaretleyen tarayıcıyı tanımlamak için en büyük tarayıcıları adımlarına (artı aşina olabileceğiniz bazılarına) koyduk. Belirli bir endişeniz varsa, ihtiyaçlarınız için daha uygun bir alternatif olup olmadığını görmek için okumaya devam edin.

BİR BAKIŞTA EN İYİ TARAYICILAR

  1. Mozilla Firefox
  2. Google Chrome
  3. Opera
  4. Microsoft Edge
  5. Vivaldi

 

1. MOZİLLA FİREFOX

Firefox tamamen elden geçirildikten sonra geri döndü ve tacını geri aldı

İşletim sistemi: Windows, macOS, Linux, Android, iOS

+ Çok hızlı

+ Sistem kaynaklarına ışık

+ Güçlü gizlilik araçları

- Android sürümünün güncellenmesi gerekiyor

Firefox kısa bir süre önce 13 yıl içinde en büyük güncellemesini aldı ve çok etkileyici, tarayıcıyı listemizin en üstüne taşıdı. 

Firefox her zaman esneklik ve uzantılara destek ile bilinir, ancak son yıllarda hız açısından rekabette geride kalmaya başlamıştır. Geçen yıl yayınlanan ilk Firefox Quantum, tarayıcının kod tabanının tamamen elden geçirilmesiyle, şimdi Google Chrome ile karşılaştırılabilir bir hıza sahipti. Bu da sadece üst sınıf bilgisayarlarda değil - yeni Firefox da çok sayıda sekme açık olsa bile RAM'i verimli bir şekilde kullanıyor.

Firefox, gizlilik konusunda da ciddi puanlar alıyor. Mozilla kar amacı gütmez, bu nedenle verilerinizi diğer tarayıcı geliştiricilerle satma konusunda aynı güce sahip olmadığı anlamına gelir. Örgüt ayrıca, internet şirketleri, insanların verilerini ele aldıkları yolla gittikçe daha fazla denetlenmeye başladığından, kullanıcıların gizliliğini korumak için düzenli güncellemeler yapar. Son eklenenler arasında parola içermeyen girişler için destek ve reklam izleyicilerin otomatik olarak engellenmesi var.

Özellikle sanal gerçeklikle internette gezinmek için tasarlanmış yeni bir Firefox sürümü bile var ve Mozilla yeni başlatılan Test Pilot programı ile sık sık yeni özellikleri test ediyor.

Her zaman mutlak en hızlı olanı değil - bazı sayfalar için Chrome'un hala üstünlüğü var - ancak yeni Firefox hızla çıkıyor ve şimdiye kadarki en iyi 2019 web tarayıcısı için tercihimiz.

 

mozilla firefox

 

2. GOOGLE CHROME

Dünyanın en sevilen tarayıcısı, ancak ciddi anlamda RAM aç

İşletim sistemi: Windows, macOS, Linux, Android, iOS

 

+ Hızlı performans

+ Sonsuz genişletilebilir

+ Tüm platformlar için

- Kaynak aç

Chrome ile Google, tarayıcı sıralamasının en üstündeki sırasını hak eden genişletilebilir, verimli bir tarayıcı oluşturmuştur. Kullanıcı tabanı yalnızca Microsoft Edge'in yükleme sayısının artmasıyla artmaktadır. Niye ya? Şey, platformlar arası, inanılmaz derecede kararlı, ekranın minimum alanını kapatacak şekilde zekice sunuldu ve kullanılabilecek en iyi tarayıcı hakkında.

Kolayca elde edilebilecek ve monte edilebilecek genişletilmiş ürün yelpazesi, gerçekten kendiniz yapabileceğiniz anlamına gelir ve ebeveyn verimliliğini ve maksimum verimi sağlamak için çok çeşitli ayar ve ayarları sunar.

Ancak, Chrome olumsuz tarafları olmadan değildir. Kaynak kullanımı açısından en ağır tarayıcılardan biridir, bu nedenle sınırlı RAM içeren makinelerde zekice değildir ve kıyaslama söz konusu olduğunda performansı diğerleriyle tam olarak eşleşmez. Ve Google’ın dokunaçlarından geçerken göz atma verilerinizin kullanılmasından rahatsız olabilirsiniz.

Bununla birlikte, Google güvenliğe doğru bazı adımlar atıyor ve HTTPS'yi özellikle zorluyor. Firefox gibi, Chrome da artık geleneksel şifreleri tamamen değiştirmek veya iki faktörlü kimlik doğrulama biçimi olarak çalışmak için WebAuthn üzerinden parola içermeyen girişleri destekliyor .

Tarayıcı, farklı VR kulaklıklarda daha tutarlı deneyimler ve sensörlerden gelen girdileri kullanma (cihazınızın ışık sensörü ve ivmeölçeri gibi) dahil olmak üzere web uygulaması geliştiricileri için daha fazla özellik sunar.

 

Google Chrome

 

3. OPERA

Yavaş bağlantılar için mükemmel bir seçimdir.

İşletim sistemi: Windows, macOS, Linux, Android, iOS

+ Entegre reklam engelleyici

+ Güçlü güvenlik özellikleri

+ Yerleşik VPN

- Rakiplerden daha az eklenti

Opera'nın tarayıcı pazarının sadece% 1'ini oluşturması üzücü, çünkü gerçekten kaliteli bir tarayıcı. Hızlı başlatılır, kullanıcı arayüzü zekice temizdir ve rakiplerinin yapabileceği her şeyi, iyi bir önlem almak için atılan birkaç ekstra ile birlikte yapar.

Opera’nın ana tarayıcınızla birlikte kurulmasını tavsiye etmemizin temel nedeni Opera Turbo özelliği. Bu, web trafiğinizi sıkıştırarak Opera sunucusundan yönlendirerek, kırsal çevirmeli bağlantıda kalıyorsanız veya geniş bant bağlantınız bir an yaşıyorsa, tarama hızında büyük bir fark yaratıyor.

Bir mobil bağlantı kullanıyorsanız kullanışlı olarak aktarılan veri miktarını da azaltır ve bu yeniden yönlendirme, ISS'nizin göz atma işleminize getirebileceği içerik kısıtlamalarını engeller ve bu da oldukça kullanışlı olabilir. Bankalar gibi güvenli siteler kullanıyorsanız, böylece trafiğiniz serbest ve olası gizlilik ihlallerinden arınmışsa Opera otomatik olarak kapanır.

Aynı zamanda ahlaki olarak meyilli olursanız, dizüstü bilgisayarınızı daha uzun süre kullanmaya devam etmeyi vaat eden pil tasarruflu bir mod, dahili bir VPN ve bir şifreleme para birimi cüzdanı olan entegre bir reklam engelleyici de var.

Eğer bir PC oyuncusuysanız, sistem optimizasyon araçları, Twitch entegrasyonu, Razer Chroma desteği ve oyun fırsatları kataloğu içeren tarayıcının bir sürümü olan Opera GX'i de kontrol etmeye değer .

 

opera

 

4. MİCROSOFT EDGE

Edge, akıllı, hızlı bir Chromium tabanlı tarayıcı olarak yeniden doğdu

İşletim sistemi: Windows, macOS, Linux, Android, iOS

+ Chrome kadar RAM aç değil

+ Hemen hemen tüm platformlar için kullanılabilir

+ Chrome uzantılarını destekler

- Windows'ta zorlanıyor

Edge, Windows 10 ile ilk kez saygıdeğer Internet Explorer'ın yerini almasıyla başlatıldığında oldukça havalı bir karşılama aldı, ancak Microsoft bu yıl başında Chromium'a dayanan yeni bir Edge sürümü yayınlamak için Google ile ortaklaştığında bir canlanma yaşadı . Krom).

Yeni ve geliştirilmiş Edge, Chrome'un avantajlarından çoğunu, pek fazla bellek takmadan sunan, etkileyici bir tarayıcıdır. Microsoft ayrıca becerilerini ve deneyimlerini Google ile paylaşan (düşük özellikli PC'ler için daha yumuşak kaydırma gibi) da kendi uzmanlığını masaya sundu.

Hepsinden iyisi, yeni Edge, Windows 10 PC'ler ile sınırlı değildir ve Microsoft Android, iOS ve macOS için sürümleri yayınlamıştır. Gibi gösteriyor Linux için bir sürüm (şaşkınlık ve açık kaynak taraftarların karışıklığa) ve yolda. Kapsanan tüm büyük platformlarda, yeni Edge, yeni birincil tarayıcınız olarak görülmeye değer.

Bu, Windows'un içinde çok zorlanmasının utanç verici bir durum olması, varsayılan olarak başka bir tarayıcı seçtiyseniz, mahsup edilebilir.

 

microsoft edge

 

5. VİVALDİ

Benzersiz docking ve sekme istifleme özelliği ile kendi tarayıcınızı oluşturun

İşletim sistemi: Windows, macOS, Linux, Android (beta)

+ İnanılmaz derecede özelleştirilebilir

+ Yaratıcı arayüz özellikleri

+ Chrome uzantılarını destekler

- En hızlı değil

İşte biraz farklı bir şey. Web tarayıcılarımızın önünde oturup muhtemelen çok fazla zaman harcıyoruz ve yeni çıkan Vivaldi bunu olabildiğince keyifli ve kişisel bir deneyim haline getirmek istiyor.

Arayüzünün bütün tarzı ve yapısı tamamen size kalmış. Dahili bir not alma sistemi var, ana göz atma işleminizi yapmak için ana pencereyi kullanırken web sitelerini yan paneller olarak yerleştirebilirsiniz ve sekmeleri gruplandırmanızı ve bunları önlemek için dolaşmanızı sağlayan yenilikçi sekme istifleme teknolojisine bayılıyoruz. sık sık diğer tarayıcıları rahatsız eden kalabalık.

Vivaldi, Chromium'da yerleşik olarak bulunur; bu, Chrome Web Mağazası'nın uzantılarıyla daha da genişletebileceğiniz anlamına gelir. Tercih ettiğiniz eklentiyi seçin ve 'Chrome'a ​​Ekle'yi tıklayın. Bazı uzantılar Vivaldi'de biraz farklı olabilir, ancak çoğu mükemmel çalışıyor.

Vivaldi web taramada canlandırıcı ve yaratıcı bir yaklaşım ve önümüzdeki birkaç yıl içinde daha fazla özellik eklendiğinde izlenmesi gerekenlerden biri.

vivaldi