Docker Nedir?

Docker Nedir?

Docker Nedir?

Docker, yazılım kapları için bir kapsayıcı platform olarak bilinen açık kaynaklı bir sanallaştırma teknolojisidir . Bu kaplar, kendi dosya sistemi de dahil olmak üzere bir uygulamayı tek, tekrarlanabilir bir pakete dahil etmek için bir araç sağlar.

2013 yılında Solomon Hykes tarafından başlatılan Docker platformu , özellikle Linux işletim sistemi için inşa edildi ve o zamandan beri konteynerlerin oluşturulmasını ve dağıtımını basitleştirip otomatik hale getirebilmesi için geliştiriciler ve bulut servis sağlayıcıları arasında yaygın bir popülariteye kavuştu.

Konteyner teknolojisi, geliştiricilerin bir uygulamayı tüm bağımlılıklarıyla birlikte standart bir birime paketlemelerine izin verdiği için, konteynerler hızla sanallaştırma için tercih edilen bir yaklaşım haline geliyor . Docker üzerinden otomasyon bu başarı için kritik öneme sahiptir.

 

DOCKER KABI NEDİR?

Konteynerler yeni bir teknoloji değildir. Gibi sanal makinelerde (VM), yıllardır civarında olmuştur sanallaştırma biçimidir. Ancak, bir VM'den uzak durdukları yer, ayak izi boyutundadır.

Bir VM tümüyle sanal bir işletim sistemi oluştururken, bir kapsayıcı yalnızca bir uygulamayı çalıştırmak için gereken ve ana bilgisayarda çalışmayan dosyaları bir araya getirir. Çalıştıkları sistemin çekirdeğini paylaşarak yalın koşabilirler ve uygulamalar arasında bağımlılıkları bile paylaşabilirler. Sonuçta bu, daha yumuşak

performans, daha küçük uygulama boyutu ve daha hızlı dağıtım anlamına gelir.

docker engine

DOCKER ENGİNE NEDİR?

Docker konteyner, verimlilik sağlayan bir bileşendir ve Docker Engine, bunların hepsini mümkün kılan şeydir. Kısacası, bir Docker kabı bir görüntü dosyasından - temelde belirli bir işletim sisteminde belirli bir uygulamayı çalıştırmak için oluşturulan bir dosyadan çalıştırılır. Docker Engine, bir kap oluşturmak ve çalıştırmak için bu görüntü dosyasını kullanır.

Hafif Docker Engine ve sağladığı kolay otomasyon, Docker'ı başarılı bir araç yapan gerçek yeniliktir. Konteynerlerin dağıtımını otomatikleştirme yeteneği teknolojiyi öne çıkarmıştır. Sanallaştırılmış ortamlarda daha fazla ölçeklenebilirlik avantajı sunar ve geliştirme ekipleri tarafından daha hızlı kurulum ve test yapılmasını sağlar.

 

DOCKER BİR DEVOPS ORTAMINA NASIL KATKIDA BULUNUR?

DevOps ekipleri Docker'ı kullanarak birçok avantaj elde eder . Anında işletim sistemi kaynak başlatma ve gelişmiş güvenilirlik ile platform, çevik geliştirme ekiplerinin hızlı yinelemeleri için çok uygundur. Geliştirme ortamları, aynı ikili dosyalar ve dil çalışma zamanını kullanarak tüm takım boyunca tutarlı.

Konteynırlanmış uygulamalar kaynak kullanımları ve ortamındaki sistemler arasında tutarlı olduğundan, DevOps mühendisleri bir uygulamanın kendi makinelerinde olduğu gibi üretimde çalışacağından emin olabilirler. Docker kapsayıcıları ayrıca derleme sorunlarının çözülmesine yardımcı olur ve geliştirme sürecinde çoklu dil sürümlerinin kullanımını kolaylaştırır.