Dns Prefetch

Dns Prefetch

Dns Prefetch

DNS prefetch, DNS adresini önceden çözerek web sitelerini hızlandırmanın yollarından biridir.

Rel = dns-prefetch kullanımı ( <Link rel=”dns-prefetch” href=”https://maxcdn.bootstrapcdn.com/”> ), tarayıcının belirli alan adının açıkça çağırılmadan önce DNS’sini çözmesini söyler. Rel = “dns-prefetch” html belgesinin başlangıç kısmında kullanılır. DNS araması, sayfanın yükleme hızını arttırdığı için web sitelerinin olmazsa olmazı arasında yer almaktadır.

Rel = dns-prefetch kodunun temel amacı, web sayfalarına dosya yüklerken yükleme hızını arttırmaktır. Eğer siz DNS arama sürelerini etkili bir biçimde kullanırsanız sayfa yükleme hızından dolayı kazanç elde edebilirsiniz. Bu işleme DNS prefetching denilmektedir.

 

DNS önişleme nerede faydalı olur?

CDN bölgesinde sayfanızın yüklenmesi için kullanılan bir sürü javascript dosyanız olduğunu, ayrıca başka alan adında barınan javascript’i (seo araçları vs) çağırdığınız 3. parti öğelerinizin olduğunu varsayalım.

Normalde, böyle gerçekleşecek muhtemel bir senaryoda tarayıcının hangi öğeleri ilk önce yüklemeye çalışacağını bilmiyorsunuzdur. Fakat bildiğiniz kesin şey CDN’nizi kullanacağınızdır. Bu durumda, DNS önceden yükleme işlemi harika bir sonuç verebilir. Çünkü rel = dns-prefetch kullanarak önceden DNS’ i çözüyorsunuz. Bu, şu demek oluyor; tarayıcı hangi dosyaları yüklerse yüklesin DNS önceden çözülmüş olacak. Böylece kaynaklar daha hızlı yüklenecek.

DNS önkoşulları temelde, sayfanızın yüklenmesi için tarayıcınıza yardım ederek ne yükleneceğini daha rahat kontrol etmenizi sağlar.

 

DNS önişleme nerede yararlı değildir?

Sayfa bilgilerinizin tümü, HTML’inizin olduğu alanda yer alıyorsa tarayıcı kaynağa erişerek bulunan alanın DNS adresini çözmüştür.  Tüm fotoğrafları ve css dosyalarını aynı alan adından belirleyeceksek, alan adını tekrardan çözmek zorunda kalmamız mantıksız bir seçim olacaktır. Belirli ve planlanmış bir web sayfasına sahip olmak herhangi bir dns-prefetch işlemini tanıtmaktan daha yararlıdır. DNS’yi önceden getirmek yerine, sayfanızın aradığı etki alanlarını azaltmanın yollarını keşfetmek yararınıza olur. Bu durum her zaman için mümkün olmasa da DNS önyükleme işleminden önce kendinize bu üç soruyu sorun:

1-Sayfa kaynaklarımı farklı alanlarda mı barındırıyorum?

HTML dosyanız asdf.com’ da, css dosyanız ghjk.com’da, resimleriniz de xyz.com adresinden geliyorsa üç farklı kaynak kullanıyorsunuz demektir. Hepsini tek bir merkezi kaynakta tutmayı düşünebilirsiniz.

2-Kaynaklarım art arda tekrarlanacak bir biçimde mi çağırılıyor?

www.asdfg.com ve asdfg.com adıyla css dosyası çağırıyorsanız, bu dosyayı temizlemeniz ve tüm kaynakların www olan ve olmayan sürümlerinden çağırılmasını sağlamanız gerekiyor. Aynı durum http ve https için de geçerli.

3-Kaynaklar için kullandığım alan adlarını azaltabilir miyim?

Sayfalarınızın, yüklenen sayfada kullanılmayan şeyleri çağırıp çağırmadığına kesinlikle dikkat edin. Simgeli yazı tipleri, sosyal butonlar, eklentiler vs. henüz her sayfada kullanılmıyor. Ama kullanılmasa da çağırılıyorlar. Sayfalarınızın neleri yüklediğini öğrenip farklı alan adlarından çağırılan dosyaları görmek için sayfa kaynağı görüntüleme aracını kullanabilirsiniz.