Cybertruck

Cybertruck

Cybertruck

Cybertruck geldi ve şimdiye kadar gördüğünüz kamyonetlere benzemiyor. Tesla CEO'su Elon Musk, uzun zamandır beklenen elektrikli toplama kamyonunu Los Angeles'ın hemen dışındaki Kaliforniya Hawthorne'daki Tasarım Stüdyosu'nda ortaya çıkardı.

Kamyon başlangıçta sahneye çıktığında, kalabalığın çoğu bunun gerçekten görmeye geldikleri araç olduğuna inanamadı. Cybertruck, tekerlekli bir kamyondan çok bir sanat eseri gibi, tekerleklerdeki büyük bir metal yamuk gibi gözüküyor.

Tesla Cybertruck'un yatağında açılır bir kapak ve bagaj kapağında yerleşik bir rampa bulunur.

Tesla Cybertruck'un yatağında açılır bir kapak ve bagaj kapağında yerleşik bir rampa bulunmaktadır.

Belirgin bir şekilde ayrı bir kabin ve yatak yerine , gövde tek bir form gibi görünmektedir. Musk, dış mekanın SpaceX roketlerinde kullanılan metalin yeni geliştirilen paslanmaz çelik alaşımından yapıldığını söyledi. Musk, bu alaşımın 9 milimetrelik tabancalar da dahil olmak üzere en azından daha küçük ateşli silahlara karşı aracın "tam anlamıyla kurşun geçirmez" olmasını sağlıyor.

Balyozlı bir adam, kamyonun yanlarına zarar vermeden çarptı. Ancak, kamyonun kırılmayan metal cam pencerelerinin, camlara atılan metal bir top aslında geri çekildiğinde geri teptiğini gösterdi.

Misk nezaketle "Ama geçmedi," dedi.

Tesla CEO'su Elon Musk paramparça camların önünde duruyor.

Tesla CEO'su Elon Musk paramparça camların önünde duruyor.

 

İNANILMAZ BİR FİYATA İNANILMAZ GÜÇ

Musk, aracın yetenekleri hakkında çarpıcı iddialarda bulundu. Bunlar arasında, Cybertruck'un çekme ve çekme açısından bir Ford F-150'den daha yetenekli olacağını ve bir Porsche 911'den daha iyi bir spor otomobil olarak performans göstereceğini söyledi .

Ford, bir yük treni çekerek elektrikli F-150 kamyonetini sergiliyor

Kamyonun en pahalı versiyonu olan Tri Motor All-Wheel-Drive, 3.500 pound taşıyabilecek, 14.000 pound'a kadar çekebilecek ve 2.9 saniyede sıfırdan 60'a çıkabilecek. Ayrıca tam şarjla 500 mil kadar sürebilir. Baz modeller 250 mil menzile sahip olacak.

Yükü yatağında taşıyabilmesinin yanı sıra, forklift kaputun altında ve yanlarında kilitlenebilir saklama alanlarına sahip olacaktır. Yatağın kendisi de sürgülü bir kapak vardır. Sürücüler ayrıca, uyarlanabilir bir havalı süspansiyon sistemi kullanarak, kamyonun yoldayken veya yoldayken sürüş hızını ayarlayabilecektir.

Cybertruck'un sözde kırılmaz camları var.

Cybertruck'un sözde kırılmaz camları var.

Kamyonun diğer bir göze çarpan özelliği fiyatı. Forkliftin temel versiyonu 39.900 dolardan başlayacak. Bu, yaklaşık 30.000 $ 'dan başlayan Ford F-150 temel modelinin fiyatından yalnızca 10.000 dolar daha fazla. Ancak, iyi donanımlı bir F-150'nin maliyeti ile iyi rekabet edecek. Örneğin bir F-150 Lariat Super Cab, yaklaşık 44.000 $ 'dan başlıyor.

Cybertruck’un Tri Motor AWD versiyonunun fiyatı 69.900 dolardan başlıyor. Alıcılar ayrıca Tesla'nın 7.000 $ 'lık "kendi kendine sürüş" seçeneğini seçebilecekler. (Bunun için yazılım mevcut olduğunda forklift kendi kendine sürülebilir.)

Misk, sunum tamamlanırken son bir sürpriz yaptı.

“Ah, evet” dedi. "Ayrıca bir ATV yaptık."

Bununla birlikte, küçük bir elektrikli arazi aracı üzerindeki bir yan odadan bir sürücü çıktı. Kamyonun bagaj kapağını aşağı indirdi, yerleşik bir rampa açtı ve yatağa doğru sürdü.

 

EN İYİ NİŞ ÜRÜN

Tesla'nın yeni elektrikli arabası sert bir rekabet olmadan olmayacak. Amerika'daki tam boy kamyonlarda iki pazar liderine karşı çıkıyor. Ford, kendi elektrikli F serisi kamyonunu geliştirirken , Chevrolet ve GMC pikaplarını yapan General Motors da işlerinde kendi elektrikli pikaplarına sahip. Perşembe günü erken saatlerde, GM CEO'su Mary Barra, otomobil üreticisinin satışını başlamasını beklediğini belirtti 2021 sonbaharında .

Michigan merkezli bir şirket olan Rivian , gelecek yıl kendi elektrik motorunu satmaya da başlamayı planlıyor. Şirket, Amazon ve Ford'u büyük yatırımcılar olarak sayar. Rivian'ın kurucusu RJ Scaringe, bu yılki serbest bırakılan Motor Trend Power List'te, göreceli otomotiv endüstrisi mojosunun büyük ölçüde öznel bir sıralaması olarak üçüncü sırada yer aldı. Musk 24. sırada yer aldı. Rivian'ın kamyonları Tesla'dan sonra onbinlerce dolara mal olacak, fakat çok daha fazla kamyon gibi görünecekler.

İki günde 950 mil. Tesla'da elektrikli bir yolculuğa çıkmak

Tesla'nın kamyonu için pazar potansiyeli biraz gizemli kalıyor. Bugüne kadar, tam boyutlu kamyonet alıcıları ve Tesla alıcıları arasında çok az bir örtüşme olmuştur. Örneğin, Teslas ve diğer elektrikli arabalar Amerika'nın kıyılarında iyi satarken, büyük pikaplar Ortabatıda en iyi satışları gerçekleştiriyor.

Ayrıca, Tesla'nın Cybertruck geleneksel bir pikap gibi görünüyor. Kamyon alıcıları öne çıkmak isteyebilir, ancak çok fazla öne çıkmaları konusunda rahat olacakları açık değildir.

Tesla Cybertruck, çoğu kamyonda olduğu gibi ayrı bir gövdeye ve çerçeveye sahip değildir.  Elon Musk, onun gücünün metal derisinden geldiğini söyledi.

Tesla Cybertruck, çoğu kamyonda olduğu gibi ayrı bir gövdeye ve çerçeveye sahip değildir. Elon Musk, onun gücünün metal derisinden geldiğini söyledi.

“En iyi şekilde niş bir ürün olacak ve bugün bildiğimiz gibi alıcı pazarında hiçbir tehdit oluşturmuyor.” Dedi. Kelley Blue Book’un kıdemli yayın yönetmeni Matt DeLorenzo, “Diğer taraftan, bu kamyonun hiçbir federal vergi kredisine sahip olmayacağı yönünde. ortaya çıktığı zaman. "

Geçen yıl Kara Swisher ile Recode Decode podcast'indeki röportajda Musk, aracın pazar bulmakta zorlanabileceğini itiraf etti.

“Biliyor musun, aslında pek çok insan bu kamyoneti alıp almayacağını bilemiyorum, ama umrumda değil” dedi. “Eğer o kamyondan hoşlanan az sayıda insan varsa, gelecekte daha geleneksel bir kamyon yapacağız.”

İlk Şangay yapımı Teslalar şimdi Çin’de

Elektrikli araç pazarını kapsayan bir analist olan Chelsea Sexton, Musk'un gösterdiği kamyonun nihai üretim aracına çok yakın olduğuna inanmadığını söyledi.

"Bir şartname açısından, muhtemelen amaçladıklarının bu olduğuna inanıyorum, ancak bu vücut stilinin, yüksek hacimli bir ürün olmadığına şüphe yok." Dedi.

Prodüksiyona göre, 2021 yılının sonlarında Cybertruck'un Tri Motor AWD versiyonunun üretimi bir yıl sonra başlayacak.