CDN Kullanmanın Zamanı Geldi

CDN Kullanmanın Zamanı Geldi

CDN Kullanmanın Zamanı Geldi

Bir web sitesinin hızı birçok faktör tarafından belirlenir, ancak en büyük olanı web üzerinden iletilmesi gereken veri hacmidir; büyük dosya boyutları, yavaş yükleme süreleri demektir.

Dosya boyutu ve yavaş siteler söz konusu olduğunda en büyük suçlulardan biri de görüntüler. Büyük bir JavaScript dosyası sıkıştırılmamış 4kb alan kullanabilir, ancak boyutunu sıkıştırarak% 75 oranında azaltsanız bile, yine de yalnızca 3kb'yi kurtardınız. Öte yandan bir resim kolayca 500kb olabilir, boyutunu yalnızca% 25 azaltabilirseniz, 125kb tasarruf edersiniz. Görüntüyü Javascript'i sıkıştırmaktan 40 kat daha etkili hale getirmek; sitenizi hızlandırmak söz konusu olduğunda, dikkatinizi yoğunlaştırmanın yeri görüntülerinizdir.

Web'deki görüntülerin en popüler çözümlerinden biri, optimize edilmiş görüntüleri dağıtan özel bir İçerik Dağıtım Ağı türü olan Image CDN'dir.

Bir görüntü CDN'si üç unsurdan oluşur: a) cihaz algılama, b) otomatik görüntü optimizasyonu ve c) bir küresel içerik dağıtım ağı.

Bir resim CDN, sitenizin resim yükünü% 60-80 oranında azaltabilir, yükleme sürenizi birkaç saniye artırabilir ve görüntülerin algılanabilir kalitesi üzerinde göz ardı edilebilir bir etki yaratabilir.

 

RESİMLERİZ İÇİN CDN'İ NE ZAMAN DÜŞÜNMELİSİNİZ?

1. Web siteniz yavaşsa bir Image CDN düşünün. Daha hızlı her zaman daha iyidir, ama ne kadar hızlı nitelendirir? Pek çok web sitesinin mobil cihaza yüklenmesi 8-10 saniye sürmektedir , bu da çok yavaştır - kişilerin% 53'ü 3 saniyeden sonra bir mobil sayfayı terk eder. Sonuç olarak, 3 saniye minimumdur, ancak 1 saniyenin altına düşmeyi hedefleyin.

2. Yükünüzün büyük bir yüzdesi görüntü ise Image CDN'yi düşünün. Ortalama web sayfası neredeyse 2mb olduğunu ve bu yük% 50 resimlerdir. Sık sık bu görüntüler, özellikle mobil cihazlar için olması gerekenden çok daha büyüktür. (Farklı boyuttaki görüntüleri manuel olarak yeniden boyutlandırabilir ve sunabilirsiniz, ancak sitenize erişebilecek her cihaz için bir resmi manuel olarak optimize etmek pratik değildir.)

3. Yüzlerce veya binlerce görüntünün bulunduğu geniş bir siteniz varsa bir Görüntü CDN'si düşünün. Optimize etmek için yalnızca bir avuç görüntüünüz varsa, görev daha kolaydır. Ancak binlerce resim ile optimizasyon ve yönetim zorlukları iş yükünüzün ölçeğini hızla çarpabilir.

4. Web siteniz dinamik ise veya kendinizi düzenli olarak yeni görüntüler ekliyorsanız, bir Image CDN düşünün. Örneğin pek çok ticaret sitesi düzenli olarak yeni ürünler ve beraberindeki görüntüler ekler. Sosyal medya siteleri de düzenli olarak büyük miktarlarda kullanıcı tarafından oluşturulan görüntüleri ele alıyor.

5. Müşteri tabanınız uluslararasıysa bir Image CDN'yi inceleyin. CDN'ler, son kullanıcıya yakın önbellekteki görüntülerle dünyanın dört bir yanındaki uç sunucuları tutar. Kullanıcılarınız New York’tan Singapur’a, Milano’dan Cape Town’a yayıldıysa, bir Image CDN verilerinizin daha kısa ve dolayısıyla daha hızlı olmasını sağlar.

6. Müşterileriniz mobil ağlara, özellikle de yavaş olan mobil ağlara bağlıysa bir Image CDN düşünün. Artık birçok pazar, ziyaretçilerinin% 50'sinden fazlasının mobil bir ağ kullanarak sitelere eriştiğini görüyor. Ne yazık ki, birçok insan hala 4G'de değil, 5G ağlarında değil. Bir görüntü CDN'si, dosyayı gerekli olan en büyük görüntüyü sağlar ve hiçbir şey daha büyük değildir. Sonuç daha hızlı, daha iyi bir mobil UX.

Bu koşulların herhangi birinde, sitenizin kullanıcı deneyimini ve arama motorunun sıralamasını, bir Image CDN tarafından sağlanan otomasyon ve optimizasyon ile önemli ölçüde geliştirdiğinizi göreceksiniz.

 

GÖRÜNTÜ CDN'LERİ İÇİN NELERE BAKILMALI?

Görüntü CDN'leri, a) aygıt algılamasını, b) otomatik görüntü optimizasyonunu ve c) global bir içerik dağıtım ağını birleştirerek performansa odaklanır. Bir Image CDN için performans sağlayan gizli sos ilk cihaz tespitidir; Talepte bulunan cihazı ne kadar doğru tanımlayabilirseniz, görüntüleri teslimat için en iyi hale getirebilirsiniz.

biçim tasarrufu

Örneğin, Singapur’daki bir kullanıcı bir e-ticaret sitesine göz atmak için Samsung Galaxy S8’i kullanıyorsa, ilk HTTP isteği Singapur’daki uç sunucuya ulaşır; Milisaniyelik bir alanda sunucu cihazın yeteneklerini - işletim sistemi sürümü, ekran piksel yoğunluğu, gelişmiş resim formatları desteği (örneğin Google'ın WebP formatı); Uç sunucu gerekli görüntü önbelleğe alınmışsa, görüntüyü son kullanıcıya sunacaktır; değilse, cihaz ayrıntılarını çekirdek sunucu ile paylaşacak ve cihaz için optimize edilmiş bir görüntü çizecektir.

Bir cihaz için bir görüntüyü dinamik olarak optimize ederken, Görüntü CDN'si üç adım uygular:

İlk olarak, görüntünün boyutunu değiştirmek için cihaz çözünürlüğünü kullanır. Örneğin, Samsung Galaxy S8 durumunda, bir görüntüyü genişliği en fazla 1440 piksel olacak şekilde azaltır.

İkincisi, bir görüntü optimizasyon algoritması kullanarak görüntüyü sıkıştırır. Bu, görüntünün algılanabilir görsel kalitesini düşürmeden görüntüdeki gereksiz ayrıntıları kaldırır. En gelişmiş sunuculardan gelen cihaz zekası sayesinde ne kadar optimize edileceğini bilir.

Son olarak, cihaz, tarayıcı ve işletim sistemi sürümü tarafından desteklenen en verimli dosya formatını seçer. Örneğin, Samsung Galaxy S8 kullanıcımızın durumunda, Android 8.0'da Chrome çalıştıran optimize edici bir WebP dosyası sağlayacaktır .

ImageEngine by ScientiaMobile , piyasadaki en gelişmiş cihaz algılama servisine sahiptir. Uç sunucularının her biri cihazların farkındadır. Bu nedenle, verimli bir şekilde optimize edilmiş WebP görüntülerini Android aygıtlara ve JPEG 2000 görüntülerini iOS aygıtlarınasunabilir. ImageEngine.io adresini ziyaret ederek 30 günlük ücretsiz deneme sürümüne başlayabilirsiniz.