Bilgisayar Korsanı - Hacker

Bilgisayar Korsanı - Hacker

Bilgisayar Korsanı - Hacker

Bilgisayar korsanı, teknik bir sorunun üstesinden gelmek için bilgisayar, ağ veya diğer becerileri kullanan bir bireydir. Hacker terimi, teknik becerileri olan herkese atıfta bulunabilir, ancak genellikle suç işlemek için sistemlere veya ağlara yetkisiz erişim sağlamak için yeteneklerini kullanan bir kişi anlamına gelir. Örneğin bir bilgisayar korsanı, insanlara kimlik hırsızlığı , zarar veya sistem çökertme yoluyla zarar vermek için bilgi çalabilir ve genellikle fidye toplamak için bu sistemleri rehin tutabilir.

Hacker terimi, tarihsel olarak bölücü bir terimdir, bazen teknik sorunlara yaklaşımında yaratıcılığın yanı sıra, yüksek derecede beceri sergileyen bir kişiye hayranlık terimi olarak da kullanılır. Bununla birlikte, terim daha çok bu beceriyi yasadışı veya etik olmayan amaçlar için kullanan bir kişiye uygulanmaktadır.

 

BİLGİSAYAR KORSANLARI

Güvenlik topluluğu, şapka rengine yapılan atıfları gayri resmi olarak, genellikle üç türe ayrılan farklı bilgisayar korsanlarının tanımlanmasında kullanmıştır: beyaz şapka , siyah şapka ve gri şapka .

  • Etik hackerlar olarak da bilinen beyaz şapka korsanları, kargaşa yaratmak yerine halkın çıkarına en iyi şekilde çalışmak için çaba göstermektedir. Birçok beyaz şapka korsanları , güvenlik açıklarını bulmak ve raporlamak için şirketin ağlarına girmeyi denemek için işe giriş testleriyle çalışıyor . Ardından güvenlik firmaları, suçluların kullanabilmeleri için müşterilerinin güvenlik sorunlarını hafifletmesine yardımcı olur.
  • Siyah şapka korsanları, veri çalmak, kötü amaçlı yazılım yaymak veya fidye yazılımdan kar etmek, sisteme zarar vermek veya sisteme zarar vermek veya başka bir nedenden dolayı - kötü niyetli amaçlı ağlara ve sistemlere kasten yetkisiz erişim sağlar. Kara şapka korsanları tanım gereği suçludurlar çünkü izinsiz sistemlere erişime karşı yasaları ihlal ederler, ancak kimlik hırsızlığı ve hizmet reddi saldırıları da dahil olmak üzere diğer yasadışı faaliyetlerde bulunabilirler .
  • Gri şapka korsanları beyaz şapka korsanları ve siyah şapka korsanları arasında bir yere düşer. Motifleri beyaz şapka hacker benzer olsa da, gri şapka olmadan erişim sistemlerine beyaz şapka hacker daha muhtemeldir yetkilendirme ; Aynı zamanda, hack sistemlerine gereksiz zarar vermemek için siyah şapka korsanlarından daha muhtemeldirler. Her ne kadar tipik olarak - ya da sadece - parayla motive olmasalar da, gri şapka korsanları, yasadışı kar için kırılganlıklardan yararlanmak için kullandıkları bilgileri kullanmak yerine, kendi yetkisiz olarak yaptıkları açıkları düzeltmeyi önerebilirler.

 

hacker nedir

 

Siyah şapkalı bir bilgisayar korsanı, izinsiz sistemlere erişir ve verileri çalar veya zarar verir.

Her türden bilgisayar korsanları, bilgisayar korsanlığı bilgi alışverişi ve ticaret yapmak için forumlara katılır. Beyaz şapka bilgisayar korsanlarının bilgisayar korsanlığı hakkında tartışabileceği veya soru sorabileceği bir çok bilgisayar korsanı forumu vardır. Diğer beyaz şapka forumları, bilgisayar korsanlığı konusunda adım adım talimatları içeren teknik kılavuzlar sunar.

Siyah şapka korsanlarına hizmet veren forumlar ve pazarlar genellikle karanlık ağda barındırılır ve yasadışı bilgisayar korsanlığı hizmetleri sunma, alım satım ve talep etmek için siyah korsanlara bir teklif sunar.

Bazen kendi teknik becerilerine sahip olmayan suçlu bilgisayar korsanları, genellikle kurumsal ağlara girmek için komut dosyalarını ve diğer özel olarak tasarlanmış yazılım programlarını kullanır. Bu yazılım, hedef sistemin çalışmaları hakkında istihbarat toplamak için ağ veri ağı bağlantısını değiştirebilir.

Bu scriptler, internette yayınlanan, genellikle giriş seviyesi bilgisayar korsanları kullanan herkes için bulunabilir. Sınırlı becerilere sahip Hackerlar bazen denir komut kiddies zararlı kullanmak için kendi ihtiyacı atıfta bulunarak, komut dosyaları ve kendi kodunu oluşturmak için kendi yetersizlik. Gelişmiş bilgisayar korsanları bu komut dosyalarını çalışabilir ve daha sonra yeni yöntemler geliştirmek için bunları değiştirebilir.

 

hacker

 

HACKER vs CRACKER

Hacker terimi ilk olarak 1960'larda, yüksek derecede kısıtlı bilgisayar yetenekleri çağında, bilgisayar kodunun verimliliğini, makine kod talimatlarını kaldıracak veya "hacklenmiş" şekilde artırabilecek bir kişiyi tanımlamak için kullanıldı. bir programdan. Bilgisayar, ağ, programlama veya donanım konusunda gelişmiş bir anlayışa sahip bir kişiye atıfta bulunmak yıllar yıllar içerisinde gelişti.

Teknoloji alanındaki çoğu kişi için hacker terimi, yeteneklerini kötü niyetli bir amaç olmadan kullananlara en iyi şekilde uygulanır, ancak zamanla bu terim yeteneklerini kötü amaçlı kullanan kişilere uygulanır. Yetenekli teknoloji uzmanlarını suçlu olarak etiketleme eğilimine karşı koymak için, cracker terimi , damgalayıcıyı bir hacker olarak etiketlenmesini kaldırmak amacıyla, suçlu korsanlara önerildi.

Hacker-korsan çatısı çerçevesinde, bilgisayar korsanları, sistemlerdeki kusurları tespit etmek ve belirlemek ve bu güvenlik açıklarını gidermekle görevli güvenlik uzmanları da dahil olmak üzere güvenlik sistemlerindeki kusurları tespit etmeye çalışanlar. Öte yandan crackerlar, aynı kusurları kendi çıkarları için kullanmak için bilgisayar ve ağ güvenliğini ihlal etmeye niyetli .

Teknologlar cracker terimini yıllardır kullanmayı teşvik etmelerine rağmen, farklı şekilde motive edilmiş korsanlarla arasındaki ayrım, daha çok beyaz şapka, gri şapka veya siyah şapka kullanımıyla ifade edilir. Genel kullanımda, cracker fazla çekiş bulamadı.

 

hacker

 

ÜNLÜ BİLGİSAYAR KORSANLARI

Donald Knuth, Ken Thompson, Vinton Cerf , Steve Jobs ve Bill Gates gibi birçok ünlü teknoloji uzmanı hacker olarak kabul edilirken , siyah şapka korsanlarının ana hesaplarda bilgisayar korsanları olarak ün kazanma olasılıkları daha yüksektir. Gates, Microsoft'u kurmadan önce bir genç olarak kurumsal sistemlere girerken yakalandı.

Bazı ünlü siyah şapka korsanları şunları içerir:

  • Anonim , çevrimiçi mesaj panolarında ve sosyal ağ forumlarında tanışan, dünyanın dört bir yanından gelen bir bilgisayar korsanları grubudur. Genel olarak çabalarını sivil itaatsizlik ve / veya hizmet reddi saldırıları yoluyla huzursuzluk teşviki, mağdurların kişisel bilgilerini çevrimiçi olarak yayınlamanın yanı sıra web sitelerini karartma ve karartmaya odaklanıyorlar.
  • Jonathan James, ABD Savunma Bakanlığı ve NASA'nın da bulunduğu birçok web sitesine girerek ve gençken yazılım kodunu çalmaktan ün kazandı. 2000 yılında, James, bilgisayar korsanlığı nedeniyle hapse atılan ilk çocuk oldu - o sadece 16 yaşındaydı. 2008 yılında 25 yaşındayken intihar etti.
  • Adrian Lamo , güvenlik kusurlarından yararlanmak için The New York Times , Microsoft ve Yahoo gibi çeşitli kuruluşların sistemlerini hackledi . Lamo 2003 yılında tutuklandı, 2004 yılında mahktedm edildi ve ailesinin evinde, iki yıl hapis cezasına çarptırılarak altı ay hapis cezasına çarptırıldı ve tazminat olarak yaklaşık 65.000 dolar ödeme emri verdi.
  • Kevin Mitnick, yetkilileri kaçırdıktan sonra iki buçuk yıl boyunca bir dizi bilgisayar suçundan mahkum edildi. FBI’nın En Çok Arananlar’ından biri 40 yüksek profilli şirket ağına girdiği için Mitnick 1993’te tutuklandı ve beş yıl federal bir hapishanede hizmet etti. Serbest bırakıldıktan sonra Mitnick, kuruluşların ağlarını güvende tutmalarına yardımcı olmak için bir siber güvenlik şirketi kurdu.