5G Veri Ağları

5G Veri Ağları

5G Veri Ağları

Gelecek beşinci nesil mobil internet bağlantısı, çok daha hızlı veri indirme ve yükleme hızı, daha geniş kapsama alanı ve daha istikrarlı bağlantılar vaat ediyor.

Her şey radyo spektrumunu daha iyi kullanmak ve aynı zamanda mobil internete daha fazla cihazın erişmesini sağlamakla ilgili.

 

NE YAPMAMIZI SAĞLAYACAK?

Bir mobil veri analizi şirketi olan OpenSignal'dan Ian Fogg "Akıllı telefonlarımızla şimdi ne yaparsak yapalım daha hızlı ve daha iyisini yapabiliriz" diyor.

"Artırılmış gerçeklik, mobil sanal gerçeklik, çok daha kaliteli video, şehirleri daha akıllı yapan şeylerin interneti olan akıllı gözlükleri düşünün.

“Ama asıl heyecan verici olan, öngöremediğimiz inşa edilecek tüm yeni hizmetler.”

Sürücüsüz otomobiller birbirleriyle ve trafik yönetim sistemiyle "konuşabilecek"

5G ağları üzerinden birbirleriyle kablosuz olarak iletişim kuran arama ve kurtarma görevlerini, yangın değerlendirmelerini ve trafik izlemelerini yürütmek üzere işbirliği yapan dron sürülerini hayal edin.

Benzer şekilde, çoğu kişi 5G'nin özerk araçların birbirleriyle iletişim kurması ve canlı harita ve trafik verilerini okuması için çok önemli olacağını düşünüyor.Daha kesin olarak, mobil oyuncular bir denetleyicideki bir düğmeye basarken ve ekrandaki etkiyi görürken daha az gecikme (veya gecikme) fark etmelidir. Mobil videolar anında ve sorunsuz olmalıdır. Video görüşmeleri daha net ve daha az sarsıntılı hale gelmelidir. Giyilebilir fitness cihazları sağlığınızı gerçek zamanlı olarak izleyebilir ve acil durum ortaya çıkar çıkmaz doktorları uyarabilir.

5g teknolojisi

 

O NASIL ÇALIŞIR?

Uygulanması muhtemel birkaç yeni teknoloji vardır - ancak 5G protokollerinin tümü için henüz standartlar oluşturulmamıştır. Yüksek frekans bantları - 3.5GHz (gigahertz) - 26GHz ve üstü - çok fazla kapasiteye sahiptir, ancak daha kısa dalga boyları menzilinin daha düşük olduğu anlamına gelir - fiziksel nesneler tarafından daha kolay engellenirler.

Bu nedenle, daha yüksek sayıda verici ve alıcı arasında "milimetre dalgaları" denilen, yere daha yakın küçük telefon direklerinin kümelerini görebiliriz. Bu, daha yüksek kullanım yoğunluğu sağlayacaktır. Ancak bu pahalı ve telekom şirketleri henüz tamamen taahhütte bulunmuyor.

 

4G'DEN ÇOK FARKLI MI?

Evet, bu yepyeni bir radyo teknolojisidir ancak ilk önce çok yüksek hızların farkına varamazsınız, çünkü 5G'nin şebeke operatörleri tarafından başlangıçta mevcut 4G (LTE - Uzun Süreli Evrim) ağlarındaki kapasiteyi artırmanın bir yolu olarak kullanılması muhtemeldir. müşteriler için daha tutarlı bir hizmet sağlamak. Alacağınız hız, operatörün 5G teknolojisini kullandığı spektrum bandına ve operatörünüzün yeni direklere ve vericilere ne kadar yatırım yaptığına bağlı olacaktır.

5g

PEKİ NE KADAR HIZLI OLABİLİR?

En hızlı güncel 4G mobil ağlar, ortalama 1Mbps (saniyede gigabit = 1,000Mbps) elde etmeyi umuyor olsa da, ortalama olarak yaklaşık 45Mbps (saniyede megabit) sunuyor. Chipmaker Qualcomm, 5G'nin gerçek dünyada (laboratuarın aksine) koşullarında 10 ila 20 kat daha hızlı tarama ve indirme hızı elde edebileceğini düşünüyor.

Medya yazısıNokia'nın hızlı hızlı 5G demosu bize geleceğe bir bakış veriyor mu?

Bir dakika içinde yüksek çözünürlüklü bir film indirebildiğinizi düşünün.

Bu, mevcut 4G LTE ağları ile birlikte oluşturulan 5G ağları içindir. Öte yandan, bağımsız 5G ağları, çok yüksek frekanslarda (30GHz demek üzere) çalışarak standart olarak gigabit artı tarama hızlarına kolayca ulaşabilir. Ancak bunların birkaç yıl sonra gelmesi muhtemel değildir.

 

NEDEN BUNA İHTİYACIMIZ VAR?

Dünya hareketli hale geliyor ve her yıl, özellikle video ve müzik akışının popülaritesi arttıkça daha fazla veri tüketiyoruz. Mevcut spektrum bantları tıkanmakta, özellikle aynı bölgedeki birçok insan aynı anda çevrimiçi mobil servislere erişmeye çalışırken hizmette bozulmalara yol açmaktadır. 5G, cep telefonlarından ekipman sensörlerine, video kameralardan akıllı sokak lambalarına kadar binlerce cihazı aynı anda kullanmada çok daha iyidir.

 

NE ZAMAN GELİYOR

Çoğu ülkenin 2020'den önce 5G hizmetlerini başlatması pek mümkün değildir, ancak Qatar'ın Ooredoo'su zaten ticari bir hizmet başlattığını söylerken, Güney Kore gelecek yıl başlatmayı hedefliyor, en büyük üç şebeke operatörü de aynı anda harekete geçmeyi kabul ediyor. Çin ayrıca 2019 yılında hizmet vermeye başlıyor.

Çin 5G kullanarak ultra yüksek çözünürlüklü canlı drone yayınlarını deniyor

Bu arada, dünyanın dört bir yanındaki düzenleyiciler, cep telefonu üreticileriyle yeni hizmetler üzerinde deneyler yapan telekom şirketleri için geniş bir yelpazede faaliyet göstermekle meşguller.

 

YENİ BİR TELEFONA İHTİYACIM OLACAK MI?

Evet, korkarım öyle. Ancak, 4/10, 2009 / 10’da piyasaya çıktığında, altyapı tamamen devreye alınmadan önce uyumlu akıllı telefonlar piyasaya sürüldü ve bu da yamalı hizmet için aboneliklerinde daha fazla ödeme yaptığını düşünen tüketiciler arasında bir miktar hayal kırıklığına yol açtı.

Akıllı telefonların 5G'yi idare etmek için yeni bilgisayar çiplerine ihtiyacı olacak

Bu sefer, telefon yapımcılarının aynı hatayı yapma ihtimalinin yüksek olmadığını, ancak yeni şebekeler hazır olduğunda, muhtemelen 2019'un sonuna doğru 5G ahizeleri başlatacağını söyleyen Ian Fogg, diyor. Bu yeni nesil telefonlar 4G ve 5G şebekeleri arasında sorunsuz bir şekilde geçiş yapabilecek daha istikrarlı bir servis için.

5g veri ağları

SABİT HAT HİZMETLERİNİN SONU MU OLACAK?

Bir kelimeyle, hayır. Telekom şirketleri, bunları acele etmek için fiber optik ve bakır tel sabit hat geniş bantına çok fazla yatırım yaptı. Yerli ve ofis genişbant hizmetleri, uzun yıllar boyunca öncelikli olarak sabit olacak, buna rağmen sabit kablosuz erişim ikili olarak sağlanacaktır.

Bununla birlikte, iyi kablosuz bağlantı olur, birçoğu fiziksel kabloların kararlılığını ve kesinliğini tercih eder.

5G mobile'ı dışarıdayken ve etrafımızdaki dünyayla etkileşime girdiğimizde tamamlayıcı bir hizmet olarak düşünün. Ayrıca, çok şey ifade eden “şeylerin interneti” ni de kolaylaştıracak.

 

KIRSAL ALANLARDA ÇALIŞACAK MI?

Kırsal alanlarda sinyal eksikliği ve düşük veri hızı İngiltere ve diğer birçok ülkede yaygın bir şikayet. Ancak 5G, yüksek frekanslı bantlarda (en azından başlamak için) çok fazla kapasiteye sahip ancak daha kısa mesafeleri kapsayacak şekilde çalışacağı için bu sorunu mutlaka ele almayacaktır. 5G, öncelikle yoğun nüfuslu bölgeler için kentsel bir hizmet olacaktır.

Kırsal alandaki insanların kısa vadede 5G'den faydalanma olasılığı düşük

Düşük frekans bantları (tipik olarak 600-800MHz) daha uzun mesafelerde daha iyidir, bu nedenle şebeke operatörleri, 5G çıkışına paralel olarak 4G LTE kapsamlarını iyileştirmeye konsantre olacaklardır.

Ancak ticari gerçeklik, çok uzak bölgelerdeki bazı insanlar için, bağlantının hala en iyi şekilde devlet desteği olmadan düzensiz olacağı ve ağ operatörlerinin bu yerlere gitmesini değerli kılacağı anlamına geliyor.